3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Udhëzues për dietën keto vegjetariane

Përfitimet, rreziqet, listat e ushqimeve, plani i dietës dhe më shumë

Të dyja dietat vegjetariane dhe ketogjenike janë bërë gjithnjë e më popullore, por ju mund të pyesni veten nëse mund t'i kombinoni të dyja. Ky artikull ju tregon gjithçka që duhet të dini për dietën vegjetariane keto.

Keto
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Plani i dietës vegjetariane keto: Përfitimet, rreziqet, listat e ushqimeve dhe më shumë
Përditësuar së fundi më Maj 3, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 13, 2022.

Dietat vegjetariane dhe ketogjene janë studiuar gjerësisht për përfitimet e tyre shëndetësore.

Plani i dietës vegjetariane keto: Përfitimet, rreziqet, listat e ushqimeve dhe më shumë

Dieta ketogjenike, ose keto, është një dietë me yndyrë të lartë dhe me pak karbohidrate, e cila është bërë veçanërisht e popullarizuar vitet e fundit. Megjithëse zakonisht përmban produkte shtazore si mishi, peshku dhe shpendët, është e mundur që të përshtatet për t'iu përshtatur një diete vegjetariane.

Ky artikull ju tregon gjithçka që duhet të dini për dietën vegjetariane keto.

Në këtë artikull

Cila është dieta keto vegjetariane?

Dieta vegjetariane keto është një plan ushqimor që kombinon aspekte të vegjetarianizmit dhe dietës keto.

Shumica e vegjetarianëve hanë produkte shtazore si vezë dhe qumësht, por shmangin mishin dhe peshkun.

Ndërkohë, dieta ketogjenike është një dietë me yndyrë të lartë që kufizon marrjen e karbohidrateve në 20-50 gram në ditë. Kjo marrje jashtëzakonisht e ulët e karbohidrateve nxit ketozën, një gjendje metabolike në të cilën trupi juaj fillon të djegë yndyrë për karburant në vend të glukozës.

Në një dietë tradicionale ketogjenike, rreth 70% e totalit të kalorive tuaja ditore duhet të vijnë nga yndyra, duke përfshirë burime si vajrat, mishi, peshku dhe bulmeti me yndyrë të plotë.

Megjithatë, dieta vegjetariane keto eliminon mishin dhe peshkun, duke u mbështetur në yndyrna të tjera të shëndetshme, si vaji i kokosit, vezët, avokadot, arrat dhe farat.

Përmbledhje: Dieta vegjetariane keto është një model i ngrënies me yndyrë të lartë dhe me pak karbohidrate që eliminon mishin dhe peshkun.

Përfitimet shëndetësore të dietës keto vegjetariane

Megjithëse asnjë studim nuk shqyrton përfitimet specifike të dietës vegjetariane keto, ekzistojnë shumë kërkime mbi dietat e dy prindërve.

Kalkulator vegan Cili është ndikimi juaj mjedisor i të jetuarit vegan? Llogaritni kursimet tuaja

Promovon humbjen e peshës

Si dietat vegjetariane ashtu edhe ato ketogjene janë të lidhura me humbjen e peshës.

Një rishikim i madh i 12 studimeve tregoi se ata që ndiqnin një dietë vegjetariane humbën mesatarisht 4,5 paund (2 kg) më shumë se jo-vegjetarianët gjatë 18 javëve.

Gjithashtu, në një studim 6-mujor me 74 persona me diabet të tipit 2, dietat vegjetariane promovuan humbjen e yndyrës dhe peshës në mënyrë më efektive sesa dietat tradicionale me kalori të ulët.

Në mënyrë të ngjashme, një studim 6-mujor i 83 njerëzve me obezitet zbuloi se një dietë keto rezultoi në reduktime të konsiderueshme të peshës dhe indeksit të masës trupore (BMI), me një humbje mesatare peshe prej 31 paund (14 kg).

Sasia e lartë e yndyrave të shëndetshme në këtë dietë mund t'ju mbajë të ndiheni më të ngopur për më gjatë për të reduktuar urinë dhe oreksin.

Mbron nga sëmundjet kronike

Dietat vegjetariane janë lidhur me një rrezik të reduktuar të disa sëmundjeve kronike.

Studimet i lidhin ato me një rrezik më të ulët të kancerit dhe nivele të përmirësuara të disa faktorëve të rrezikut të sëmundjeve të zemrës, duke përfshirë BMI, kolesterolin dhe presionin e gjakut.

A duhet të shkoj vegan? Po mendoni nëse duhet të bëheni vegane? Merrni këtë pyetje dhe ne do t'ju tregojmë nëse duhet të bëheni veganë. Filloni kuizin

Dieta keto është studiuar gjithashtu për efektet e saj në parandalimin e sëmundjeve.

Në një studim 56-javor me 66 njerëz, dieta keto çoi në ulje të konsiderueshme të peshës trupore, kolesterolit total, kolesterolit LDL (të keq), triglicerideve dhe sheqerit në gjak, të cilat të gjitha janë faktorë rreziku për sëmundjet e zemrës.

Studime të tjera sugjerojnë se kjo dietë mund të mbrojë shëndetin e trurit dhe të ndihmojë në trajtimin e sëmundjeve të Parkinsonit dhe Alzheimerit.

Studimet e kafshëve dhe provëzave gjithashtu vërejnë se dieta keto mund të zvogëlojë rritjen e tumoreve kancerogjene. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime.

Mbështet kontrollin e sheqerit në gjak

Dietat vegjetariane dhe keto secila mbështesin kontrollin e sheqerit në gjak.

Një përmbledhje e gjashtë studimeve lidhi dietat vegjetariane me një ulje të konsiderueshme të niveleve të HbA1c, një shënues i kontrollit afatgjatë të sheqerit në gjak.

Për më tepër, një studim 5-vjeçar me 2,918 njerëz përcaktoi se kalimi në një dietë vegjetariane uli rrezikun e diabetit me 53.%.

Udhëzues për dietën vegan keto
Sugjeruar për ju: Udhëzues për dietën vegan keto

Ndërkohë, dieta keto mund të përmirësojë rregullimin e sheqerit në gjak të trupit tuaj dhe të rrisë ndjeshmërinë e tij ndaj insulinës, një hormon i përfshirë në kontrollin e sheqerit në gjak.

Në një studim 4-mujor në 21 persona, ndjekja e një diete keto uli nivelet e HbA1c me 16%. Në mënyrë mbresëlënëse, 81% e pjesëmarrësve ishin në gjendje të reduktonin ose të ndërprisnin ilaçet e tyre për diabetin deri në fund të studimit.

Përmbledhje: Dieta vegjetariane dhe keto është treguar se rrisin humbjen e peshës, mbështesin kontrollin e sheqerit në gjak dhe mbrojnë kundër disa sëmundjeve kronike. Mbani në mend se asnjë studim nuk shqyrton në mënyrë specifike dietën keto vegjetariane.

Dobësitë e mundshme të dietës keto vegjetariane

Dieta vegjetariane keto ka disa të meta për t'u marrë parasysh gjithashtu.

Mund të rrisë rrezikun e mangësive ushqyese

Dietat vegjetariane kërkojnë planifikim të duhur për të siguruar që ju të përmbushni nevojat tuaja ushqyese.

Studimet tregojnë se këto modele të të ngrënit priren të jenë të ulëta në lëndë ushqyese të rëndësishme, duke përfshirë vitaminën B12, hekurin, kalciumin dhe proteinat.

Dieta vegjetariane keto është edhe më kufizuese sepse kufizon disa grupe ushqimore të pasura me lëndë ushqyese, si frutat, bishtajoret dhe drithërat - duke rritur më tej rrezikun e mangësive ushqyese.

Monitorimi i kujdesshëm i marrjes së lëndëve ushqyese dhe ngrënia e një sërë ushqimesh të shëndetshme dhe të plota mund të ndihmojë të siguroheni që po merrni vitaminat dhe mineralet që i nevojiten trupit tuaj.

Sugjeruar për ju: Një plan dhe meny diete keto që mund të transformojë trupin tuaj

Marrja e suplementeve gjithashtu mund të ndihmojë – veçanërisht për lëndët ushqyese që shpesh mungojnë në një dietë vegjetariane, siç është vitamina B12.

Mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me gripin

Kalimi në ketozë mund të shkaktojë efekte të shumta anësore, ndonjëherë të referuara si gripi keto.

Disa nga simptomat më të zakonshme përfshijnë:

Veçanërisht, këto efekte anësore zakonisht zhduken brenda pak ditësh. Pushimi i mjaftueshëm, qëndrimi i hidratuar dhe ushtrimet e rregullta mund të ndihmojnë në lehtësimin e simptomave tuaja.

Jo i përshtatshëm për popullata të caktuara

Për shkak se dieta vegjetariane keto është shumë kufizuese, mund të mos jetë një opsion i mirë për të gjithë.

Në veçanti, fëmijët dhe gratë që janë shtatzënë ose ushqehen me gji duhet ta shmangin atë, pasi mund të kufizojë disa lëndë ushqyese jetike për rritjen dhe zhvillimin e duhur.

Mund të mos jetë gjithashtu i përshtatshëm për atletët, ata me një histori të çrregullimeve të të ngrënit ose njerëzit me diabet të tipit 1.

Nëse keni ndonjë gjendje shëndetësore ose jeni duke marrë ndonjë medikament, bisedoni me mjekun tuaj përpara se të filloni këtë dietë.

Përmbledhje: Dieta vegjetariane keto mund të shkaktojë efekte anësore afatshkurtra, mungesë të lëndëve ushqyese të rëndësishme dhe të jetë e papërshtatshme për fëmijët dhe gratë shtatzëna ose me gji.

Ushqimet për të ngrënë kur ndiqni dietën vegjetariane keto

Një dietë e shëndetshme vegjetariane keto duhet të përfshijë një sërë perimesh pa niseshte, yndyrna të shëndetshme dhe burime proteinash, si p.sh.:

Përmbledhje: Një dietë vegjetariane keto duhet të përfshijë shumë yndyrna të shëndetshme, perime pa niseshte dhe proteina bimore.

Ushqimet që duhen shmangur kur ndiqni dietën vegjetariane keto

Në një dietë vegjetariane keto, duhet të shmangni të gjithë mishin dhe ushqimet e detit.

Sugjeruar për ju: Dieta vegjetariane: Një udhëzues fillestar dhe plan vakt

Ushqimet me shumë karbohidrate si drithërat, bishtajoret, frutat dhe perimet me niseshte lejohen vetëm në sasi të vogla, për sa kohë që ato përshtaten në ndarjen tuaj të përditshme të karbohidrateve.

Ju duhet të eliminoni ushqimet e mëposhtme:

Këtu janë disa ushqime që duhet të kufizoni:

Përmbledhje: Një dietë vegjetariane keto eliminon të gjithë mishin duke kufizuar ushqimet me shumë karbohidrate si perimet me niseshte, pijet me sheqer, drithërat dhe frutat.

Shembull i planit të vakteve për dietën vegjetariane keto

Ky plan vakt mostër pesë-ditor mund të ndihmojë në fillimin e një diete vegjetariane keto.

E hënë

E martë

E mërkurë

E enjte

E premte

Rostiçeri keto vegjetariane

Këtu janë disa ushqime të thjeshta që mund t'i shijoni midis vakteve:

Sugjeruar për ju: Dietë pa karbohidrate: Përfitimet, dobësitë dhe lista e ushqimeve

Përmbledhje: Menyja mostër e mësipërme ofron disa ide për vakte dhe ushqime të thjeshta që mund t'i shijoni në dietën keto vegjetariane.

Përmbledhje

Dieta vegjetariane keto është një model ushqimi me yndyrë të lartë dhe me pak karbohidrate që eliminon mishin dhe ushqimet e detit.

Në mënyrë të pavarur, dietat vegjetariane dhe keto mund të nxisin kontrollin e sheqerit në gjak, humbjen e peshës dhe disa përfitime të tjera.

Megjithatë, kjo dietë mund të rrisë rrezikun e mangësive ushqyese dhe nuk është studiuar më vete.

Megjithatë, nëse jeni vegjetarian dhe jeni të interesuar të provoni keto - ose tashmë e keni ndjekur keton dhe jeni kurioz për të shkuar pa mish - është padyshim e mundur t'i kombinoni të dyja.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Plani i dietës vegjetariane keto: Përfitimet, rreziqet, listat e ushqimeve dhe më shumë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt