3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Zëvendësues të miellit që ngrihet vetë

12 alternativa të zgjuara për miellin që ngrihet vetë

Ka shumë arsye për të pasur nevojë për një alternativë ndaj miellit që ngrihet vetë. Nëse thjesht ju mbaroi ose dëshironi një opsion pa gluten, këtu janë 12 zëvendësuesit më të mirë për miellin që rritet vetë.

Zëvendësues
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara
Përditësuar së fundi më Qërshor 30, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 23, 2022.

Mielli i grurit që ngrihet vetë është një element kryesor i kuzhinës si për furrtarët me përvojë ashtu edhe për ata amatorë.

Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara

Megjithatë, mund të jetë e dobishme që të ketë opsione alternative të dobishme.

Pavarësisht nëse po përpiqeni të përmirësoni vlerën ushqyese të recetës tuaj të preferuar, dëshironi të bëni një version pa gluten ose thjesht nuk keni në dorë miell që ngrihet vetë, ekziston një zëvendësim për pothuajse çdo situatë.

Këtu janë 12 zëvendësuesit më të mirë për miellin që ngrihet vetë, duke përfshirë opsionet pa gluten.

1. Miell për të gjitha përdorimet + agjent tharës

Mielli i bardhë për të gjitha qëllimet është padyshim zëvendësimi më i thjeshtë për miellin që ngrihet vetë. Kjo për shkak se mielli që ngrihet vetë kombinon miellin e bardhë dhe një agjent thartës.

Në pjekje, tharja është prodhimi i gazit ose ajrit që shkakton rritjen e ushqimit.

Një agjent tharës është substanca ose kombinimi i substancave të përdorura për të nxitur këtë proces. Reagimi krijon strukturën tipike poroze dhe me gëzof të produkteve të pjekura.

Agjenti tharës në miellin që ngrihet vetë është zakonisht pluhuri për pjekje.

Një agjent kimik si pluhuri për pjekje përmban zakonisht një substancë acidike (pH të ulët) dhe bazë (pH të lartë). Acidi dhe baza reagojnë kur kombinohen, duke prodhuar gaz CO2, i cili lejon që produkti i pjekur të rritet.

Ju mund të krijoni miellin tuaj që rritet vetë duke përdorur një nga agjentët e mëposhtëm thartës:

Nëse jeni duke përdorur një agjent thartës që përfshin një lëng, mos harroni të zvogëloni përmbajtjen e lëngshme të recetës suaj origjinale në përputhje me rrethanat.

10 zëvendësues të zgjuar të pluhurit për pjekje
Sugjeruar për ju: 10 zëvendësues të zgjuar të pluhurit për pjekje

Përmbledhje: Bëni miellin tuaj që rritet vetë duke shtuar një agjent thartë në miellin e zakonshëm për të gjitha qëllimet.

2. Miell gruri integral

Nëse dëshironi të rrisni vlerën ushqyese të recetës suaj, merrni parasysh miellin e grurit.

Mielli i grurit integral përmban të gjithë përbërësit ushqyes të drithit të plotë, duke përfshirë krundet, endospermën dhe embrionin.

Hulumtimet tregojnë se njerëzit që hanë rregullisht drithëra kanë më pak gjasa të zhvillojnë sëmundje të zemrës, disa lloje kanceri, diabeti dhe sëmundje të tjera infektive.

Ju mund të zëvendësoni miellin e grurit në mënyrë të barabartë me miellin e bardhë, por mos harroni se ai ka një konsistencë më të rëndë. Ndërsa është i shkëlqyeshëm për bukë dhe kifle të bollshme, mund të mos jetë zgjidhja më e mirë për ëmbëlsira dhe pasta të tjera të lehta.

Mos harroni të shtoni një agjent thartës nëse përdorni miell të thjeshtë gruri integral në vend të miellit që rritet vetë.

Përmbledhje: Mielli i grurit integral është një zëvendësues me drithëra të plota për miellin që rritet vetë. Përdoret më së miri për produkte të pjekura të përzemërta si buka dhe kiflet.

3. Miell i shkrirë

Spelled është një drith i lashtë i plotë që nga ana ushqyese është shumë i ngjashëm me grurin.

Është i disponueshëm si në versionet e rafinuara ashtu edhe me drithëra të plota.

Ju mund të zëvendësoni njësoj miellin që rritet vetë, por duhet të shtoni një agjent thartës.

Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e majave: 3 alternativa të lehta

Spelldi është më i tretshëm në ujë se gruri, kështu që mund të dëshironi të përdorni pak më pak lëng se sa kërkon receta juaj origjinale.

Ashtu si gruri, spelli përmban gluten dhe është i papërshtatshëm për ata që ndjekin një dietë pa gluten.

Përmbledhje: Mielli spelled është një kokërr që përmban gluten e ngjashme me grurin. Ju mund të keni nevojë për më pak lëngje në recetën tuaj kur zëvendësoni me spell.

4. Miell amaranti

Amaranti është një pseudo-kokërr i lashtë, pa gluten. Ai përmban të nëntë aminoacidet thelbësore dhe është një burim i mirë i fibrave, vitaminave dhe mineraleve.

Megjithëse teknikisht nuk është kokërr, mielli i amarantit është një zëvendësues i përshtatshëm për miellin e grurit në shumë receta.

Ashtu si drithërat e tjerë të plotë, mielli i amarantit është i dendur dhe i përzemërt. Përdoret më së miri për petulla dhe bukë të shpejtë.

Nëse dëshironi një strukturë më të butë dhe më pak të dendur, një përzierje 50/50 e amarantit dhe një mielli më të lehtë mund të prodhojë rezultatet e dëshiruara.

Ju do të duhet të shtoni një agjent tharëse në miellin e amarantit, pasi ai nuk përmban një të tillë.

Përmbledhje: Mielli i amarantit është një pseudo-kokërr pa gluten, me lëndë ushqyese të dendur. Është më e mira për petulla, bukë të shpejtë dhe produkte të tjera të pjekura të shijshme.

5. Fasule dhe miell fasule

Fasulet janë një zëvendësues i papritur, ushqyes dhe pa gluten për miellin që rritet vetë në disa produkte të pjekura.

Fasulet janë një burim i mirë i fibrave, proteinave dhe mineraleve të ndryshme. Hulumtimet tregojnë se konsumimi i rregullt i fasuleve mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit.

Në recetën tuaj, ju mund të zëvendësoni një filxhan (224 gram) fasule të gatuara, të pure dhe një agjent tharës për çdo filxhan (125 gram) miell.

Fasulet e zeza janë më të përshtatshmet për recetat me kakao, pasi ngjyra e tyre e errët do të jetë e dukshme në produktin përfundimtar.

Sugjeruar për ju: 6 zëvendësues inteligjentë të niseshtës së tapiokës

Vini re se fasulet mbajnë më shumë lagështi dhe përmbajnë më pak niseshte sesa mielli i grurit. Kjo mund të çojë në një produkt përfundimtar më të dendur që nuk do të rritet aq shumë.

Përmbledhje: Fasulet janë një zëvendësues ushqyes dhe pa gluten për miellin. Përdorni një filxhan (224 gram) fasule të pure ose miell fasule për një filxhan (125 gram) miell që rritet vetë dhe shtoni një agjent thartës.

6. Miell tërshërë

Mielli i tërshërës është një alternativë me drithëra të plota për miellin e grurit.

Mund ta blini ose ta bëni lehtësisht vetë duke e pulsuar tërshërën e tharë në një përpunues ushqimi ose blender derisa të bëhet një pluhur i imët.

Mielli i tërshërës nuk rritet në të njëjtën mënyrë si mielli i grurit. Ju do të duhet të përdorni pluhur pjekjeje shtesë ose një agjent tjetër tharës për të siguruar rritjen e duhur të produktit tuaj përfundimtar.

Provoni të shtoni 2,5 lugë çaji (12,5 gram) pluhur pjekjeje për filxhan (92 gram) miell tërshërë.

Kini parasysh se tërshëra shpesh kontaminohet me gluten gjatë përpunimit nëse jeni duke përdorur miell tërshërë për shkak të një alergjie ose intolerance ndaj glutenit. Për të shmangur këtë, sigurohuni që jeni duke blerë tërshërë të certifikuar pa gluten.

Përmbledhje: Mielli i tërshërës është një alternativë me drithëra të plota për miellin që rritet vetë, të cilin mund ta bëni lehtësisht vetë. Kërkon më shumë agjent thartës se miellrat e tjerë për të siguruar rritjen e duhur.

7. Miell quinoa

Quinoa është një pseudo-kokrra e njohur e vlerësuar për përmbajtjen e saj të lartë të proteinave në krahasim me drithërat e tjerë. Ashtu si amaranti, quinoa përmban të nëntë aminoacidet thelbësore dhe është pa gluten.

Mielli i quinoas ka një aromë të guximshme, me arra dhe funksionon shkëlqyeshëm për kifle dhe bukë të shpejtë.

Ka tendencë të jetë shumë e thatë kur përdoret vetëm si një zëvendësues i miellit që ngrihet vetë. Prandaj është më mirë të kombinohet me një lloj tjetër mielli ose me përbërës shumë të lagësht.

Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e qumështit pluhur: 6 alternativa të zgjuara

Ju do të duhet të shtoni një agjent tharës në çdo recetë në të cilën zëvendësoni miellin e quinoas.

Përmbledhje: Mielli i quinoas është një miell i pasur me proteina, pa gluten, i cili është i mirë për kifle dhe bukë të shpejtë. Përdoret më së miri së bashku me një lloj tjetër mielli për shkak të thatësisë së tij.

8. Miell kriketi

Mielli i kriketit është një miell pa gluten i bërë nga kriketa të pjekura dhe të bluara.

Ai krenohet me përmbajtjen më të lartë të proteinave nga të gjithë zëvendësuesit e miellit në këtë listë, me 7 gram proteina në një shërbim me dy lugë gjelle (28,5 gram).

Nëse përdorni vetëm miell kriketi për të zëvendësuar miellin që ngrihet vetë, produktet tuaja të pjekura mund të përfundojnë të thërrmuara dhe të thata. Është më mirë ta përdorni atë në kombinim me miell të tjerë për një rritje të shtuar të proteinave.

Mielli i kriketit nuk është i përshtatshëm për ata që ndjekin një dietë vegjetariane ose vegane.

Nëse përfundoni duke eksperimentuar me këtë përbërës unik, mbani mend se mund t'ju duhet të shtoni një agjent thartës nëse receta juaj nuk e përfshin tashmë një të tillë.

Përmbledhje: Mielli i kriketit është një zëvendësues i miellit me proteina të lartë i bërë nga kriketa të pjekura. Përdoret më së miri në kombinim me miell të tjerë, pasi mund t'i bëjë produktet e pjekura të thata dhe të thërrmuara nëse përdoren vetëm.

9. Miell orizi

Mielli i orizit është një miell pa gluten i bërë nga orizi i bluar kafe ose i bardhë. Shija e tij neutrale dhe aksesueshmëria e gjerë e bëjnë atë një alternativë popullore ndaj miellit të grurit.

Mielli i orizit është shpesh një trashës në supa, salca dhe salca. Gjithashtu funksionon mirë për mallrat e pjekura me lagështi si ëmbëlsira dhe dumplings.

Mielli i orizit nuk thith lëngje ose yndyrna aq lehtë sa mielli i grurit, gjë që mund t'i bëjë produktet e pjekura të skuqura ose të yndyrshme.

14 miellrat më të mirë pa gluten
Sugjeruar për ju: 14 miellrat më të mirë pa gluten

Lërini brumet dhe përzierjet e miellit të orizit të qëndrojnë për një kohë përpara se t'i pjekim. Kjo u jep atyre më shumë kohë për të thithur lëngjet.

Mielli i orizit përdoret më së miri së bashku me miellrat e tjerë pa gluten për t'i ngjasuar më shumë rezultatet e miellit të grurit.

Ju mund të keni nevojë për një agjent thartës për të siguruar që rezultatet të imitojnë ato të miellit që ngrihet vetë.

Përmbledhje: Mielli i orizit është një alternativë pa gluten ndaj miellit të grurit. Nuk thith mirë lëngjet ose yndyrat, kështu që brumet mund të kenë nevojë të qëndrojnë pak përpara se të piqen. Zvogëloni këtë efekt duke kombinuar miellin e orizit me llojet e tjera të miellit.

10. Miell kokosi

Mielli i kokosit është një miell i butë, pa gluten, i bërë nga mishi i tharë i kokosit.

Për shkak të përmbajtjes së tij të lartë të yndyrës dhe niseshtës së ulët, mielli i kokosit sillet shumë ndryshe nga miellrat e tjerë me bazë drithi në pjekje.

Është shumë absorbues, kështu që do t'ju duhet të përdorni më pak se nëse përdorni miell gruri. Për rezultate më të mira, përdorni një të katërtën deri në një të tretën e filxhanit (32-43 gram) miell kokosi për çdo filxhan (125 gram) miell gruri.

Mielli i kokosit kërkon gjithashtu vezë dhe lëngje shtesë për t'i mbajtur së bashku produktet e pjekura. Në përgjithësi, përdorni gjashtë vezë me çdo filxhan (128 gram) miell kokosi, plus një filxhan shtesë (237 ml) lëng.

Mund t'ju duhet gjithashtu të shtoni një agjent tharës, i cili mund të ndryshojë sipas recetës.

Për shkak të dallimeve të mëdha midis miellit të grurit dhe kokosit, mund të jetë një ide e mirë të përdorni receta të parapërgatitura të krijuara posaçërisht për miellin e kokosit në vend që të eksperimentoni me ndryshimin e miellit tuaj.

Përmbledhje: Mielli i kokosit është një miell pa gluten i bërë nga mishi i kokosit. Recetat që përdorin miellin e kokosit si zëvendësues të miellit të grurit mund të kërkojnë modifikim të gjerë për të arritur të njëjtin rezultat.

11. Miellrat e arrave

Miellrat e arrave, ose vaktet e arrave, janë një opsion mielli pa gluten i bërë nga arrat e papërpunuara të bluara në një pluhur të imët.

Sugjeruar për ju: 13 zëvendësues efektivë për vezët

Ato janë një zgjedhje e mirë për të shtuar fibra, proteina dhe yndyrna të shëndetshme në recetat e pjekura. Ata gjithashtu kanë një shije unike në varësi të llojit të arrës.

Miellrat më të zakonshëm të arrave janë:

Për të përsëritur të njëjtën strukturë të miellit të grurit në produktet e pjekura, duhet të përdorni miell arra me lloje të tjera mielli dhe/ose vezë. Mund t'ju duhet gjithashtu të shtoni një agjent tharës.

Miellrat e arrave janë të gjithanshëm dhe një shtesë e shkëlqyer për kore byreku, kifle, ëmbëlsira, biskota dhe bukë.

Ruani miellrat e arrave në frigorifer ose në frigorifer, pasi ato mund të prishen lehtësisht.

Përmbledhje: Miellrat e arrave bëhen nga arrat e bluara, të papërpunuara. Ata kërkojnë shtimin e llojeve të tjera të miellit ose vezëve, pasi ato nuk u japin strukturë produkteve të pjekura në mënyrë efektive si mielli i grurit.

12. Përzierje alternative të miellit

Përzierjet alternative të miellit pa gluten ose kokrra janë një mundësi e shkëlqyeshme për të hequr hamendjen nga përdorimi i zëvendësuesve të ndryshëm të miellit.

Kur shkëmbeni miell që rritet vetë me lloje të tjera mielli, produkti përfundimtar mund të jetë i ndryshëm nga ai që prisnit ose rezultatet tuaja mund të jenë të paqëndrueshme.

Përdorimi i një kombinimi ose përzierjeje të llojeve të ndryshme të miellit mund t'ju ndihmojë të siguroni strukturën, rritjen dhe shijen e duhur të recetës suaj çdo herë që e bëni atë.

Zakonisht këto përzierje mielli janë krijuar për të imituar miellin për të gjitha qëllimet. Kështu, ka të ngjarë të keni nevojë për një agjent tharës për të siguruar që përzierja juaj të sillet si miell që ngrihet vetë.

Përzierjet e miellit të përgatitura paraprakisht janë gjithnjë e më të disponueshme në shumë dyqane ushqimore kryesore, ose, nëse ndiheni eksperimental, mund të provoni të bëni vetë.

Përmbledhje: Përdorimi i një përzierjeje të parapërgatitur ose të bërë në shtëpi të miellrave alternative ndihmon për të siguruar më shumë qëndrueshmëri në përpjekjet tuaja për pjekje pa miell gruri.

Përmbledhje

Ka shumë opsione për zëvendësimin e miellit të grurit që rritet vetë kur nuk e keni në dorë, nëse duhet të përgatisni një recetë për një alergji ose thjesht dëshironi të rritni përmbajtjen ushqyese të recetës suaj.

Sugjeruar për ju: Cilët janë zëvendësuesit më të mirë të gjalpit?

Shumica e këtyre zëvendësuesve kërkojnë një agjent tharës për të ndihmuar produktet tuaja të pjekura të rriten siç duhet.

Shumë miell pa gluten përdoren më së miri me alternativa të tjera për të imituar strukturën, rritjen dhe shijen e produkteve të pjekura me bazë gruri.

Ndërsa eksploroni këto opsione të ndryshme, rekomandohet një shkallë kurioziteti dhe durimi për eksperimentim.

Nëse eksperimentet e pjekjes nuk janë filxhani juaj i çajit, një përzierje e parapërgatitur e miellrave alternative mund të jetë mënyra më e thjeshtë.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt