3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Jackfruit

Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë

Jackfruit është një frut tropikal i gjithanshëm me një aromë të ëmbël. Ja një vështrim se pse jackfruti është i shëndetshëm dhe si ta hani atë.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Jackfruit: Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë
Përditësuar së fundi më Gusht 1, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Shtator 24, 2022.

Jackfruit është një frut unik tropikal që kohët e fundit është rritur në popullaritet.

Jackfruit: Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë

Ka një shije të veçantë të ëmbël dhe mund të përdoret për të bërë gatime të ndryshme. Është gjithashtu shumë ushqyes dhe mund të ketë disa përfitime shëndetësore.

Ky artikull do të diskutojë avantazhet e shtimit të jackfruit në dietën tuaj.

Në këtë artikull

Çfarë është jackfruit?

Jackfruit është një frut ekzotik i rritur në rajonet tropikale të botës. Është vendas në Indinë e Jugut.

Është pjesë e familjes së bimëve Moraceae, duke përfshirë fikun, manin dhe frutat e bukës. Jackfruit ka lëkurë të jashtme me gjemba dhe ka ngjyrë të gjelbër ose të verdhë.

Një aspekt unik i jackfruit është madhësia e tij jashtëzakonisht e madhe. Është fruti më i madh i pemës në botë dhe mund të arrijë deri në 80 paund (35 kg) në peshë.

Jackfruit ka një aromë delikate të ëmbël dhe frutash. Është thënë se ka shije të ngjashme me një kombinim frutash, duke përfshirë mollët, ananasin, mango dhe banane.

Veganët dhe vegjetarianët shpesh e përdorin këtë frut si zëvendësues të mishit për shkak të strukturës së tij, e cila është e krahasueshme me mishin e grirë.

Meqenëse jackfruti mund t'i rezistojë klimës tropikale, ai mund të jetë një burim i rëndësishëm i kalorive dhe karbohidrateve për njerëzit në vendet në zhvillim të rrezikuar nga uria.

Edhe pse jackfruti rritet në zonat tropikale, ai po bëhet gjithnjë e më i disponueshëm në pjesë të tjera të botës, përfshirë SHBA-në. Është në sezon gjatë verës.

Pjesa më e zakonshme e konsumuar e jackfruit është mishi, ose bishtajat e frutave, të cilat janë të ngrënshme kur janë të pjekura dhe të papjekura. Mund të përdoret në gatime të ëmbla dhe të shijshme, duke përfshirë ëmbëlsirat dhe kerri. Farat janë gjithashtu të sigurta për t'u ngrënë.

Përmbledhje: Jackfruit është një frut tropikal ekzotik me një shije delikate të ëmbël që konsumohet në shumë pjesë të botës. Mund të hahet në mënyra të ndryshme.

Ushqimi i Jackfruit

Jackfruit është i mbushur me lëndë ushqyese. Ai përmban një sasi të moderuar të kalorive, duke siguruar 155 në një filxhan (165 gram) shërbim. Përafërsisht 92% e kalorive vijnë nga karbohidratet, ndërsa pjesa tjetër nga proteinat dhe një sasi e vogël yndyre.

8 përfitimet e vërtetuara shëndetësore të hurmave
Sugjeruar për ju: 8 përfitimet e vërtetuara shëndetësore të hurmave

Për më tepër, jackfruit përmban pothuajse çdo vitaminë dhe mineral që ju nevojitet dhe një sasi të mirë të fibrave.

Një filxhan frutash të prera në feta siguron lëndët ushqyese të mëposhtme:

Ajo që e bën xhakfrutin unik nga frutat e tjera është përmbajtja e tij e proteinave. Ai siguron më shumë se 3 gram proteina për filxhan, krahasuar me 0-1 gram në lloje të tjera të ngjashme frutash, si mollët dhe mango.

Jackfruit është gjithashtu i pasur me disa lloje të antioksidantëve, ndoshta përgjegjës për shumicën e përfitimeve të tij shëndetësore.

Përmbledhje: Jackfruit është super i shëndetshëm. Ai siguron kalori të moderuara dhe shumë fibra, vitamina, minerale dhe antioksidantë.

Jackfruit mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak

Jackfruit ka disa veti që mund të ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak.

Ka një indeks glicemik relativisht të ulët (GI), i cili mat se sa shpejt rritet sheqeri në gjak pasi keni ngrënë një ushqim. Kjo i atribuohet fibrës që ofron, e cila ngadalëson tretjen dhe ndihmon në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak.

Sugjeruar për ju: 10 përfitime të vërtetuara shëndetësore të qiqrave

Dietat që përfshijnë shumë ushqime me GI të ulët ndihmojnë në promovimin e kontrollit të sheqerit në gjak.

Për më tepër, jackfruti ofron disa proteina, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e rritjes së shpejtë të nivelit të sheqerit në gjak pas një vakti.

Në një studim, të rriturit që konsumuan ekstrakt xhakfrut u zbulua se kishin përmirësuar ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak.

Përveç kësaj, një studim i minjve diabetikë zbuloi se ekstrakti i gjetheve të jackfruit ndihmoi në uljen e niveleve të sheqerit në gjak të agjërimit dhe ofroi kontroll afatgjatë të sheqerit në gjak.

Këto efekte i atribuohen përmbajtjes së antioksidantëve flavonoidë në fruta, të cilët njihen për aftësinë e tyre për të promovuar nivele të balancuara të sheqerit në gjak.

Megjithëse rezultatet nga këto studime janë premtuese, më shumë studime të njerëzve që hanë fruta të freskëta janë të nevojshme për të konfirmuar këto përfitime të mundshme.

Përmbledhje: Jackfruit ka një indeks të ulët glicemik dhe siguron fibra, proteina dhe antioksidantë, të gjitha këto mund të nxisin kontroll më të mirë të sheqerit në gjak.

Jackfruit mund të mbrojë kundër sëmundjeve

Jackfruit është i lartë në disa antioksidantë të fuqishëm që ofrojnë përfitime të ndryshme shëndetësore, duke përfshirë një rrezik të reduktuar të disa sëmundjeve.

Antioksidantët mbrojnë qelizat tuaja nga stresi oksidativ dhe inflamacioni, të cilat shpesh vijnë nga dëmtimi i shkaktuar nga molekulat e quajtura radikalet e lira.

Këtu është një përmbledhje e antioksidantëve që janë më të bollshëm në jackfruit:

Përmbledhje: Jackfruit përmban antioksidantë të ndryshëm që mund të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të disa sëmundjeve kronike, të tilla si sëmundjet e zemrës dhe diabeti.

Përfitime të tjera të mundshme shëndetësore të jackfruit

Thuhet se Jackfruit ka disa përfitime të tjera shëndetësore që nuk janë studiuar në mënyrë eksplicite.

Sugjeruar për ju: 21 idetë më të mira të rostiçeri nëse keni diabet

Për më tepër, rrënjët dhe ekstraktet janë përdorur në mjekësinë tradicionale indiane dhe të Sri Lankës për të trajtuar disa kushte, duke përfshirë astmën, diarrenë dhe ulcerat e stomakut. Megjithatë, këto efekte nuk janë vërtetuar kurrë shkencërisht.

Edhe pse këto përfitime të raportuara nuk mbështeten nga prova shkencore, përfshirja e jackfruit në dietën tuaj ia vlen të provohet nëse doni të përmirësoni shëndetin tuaj.

Përmbledhje: Jackfruit ka disa përfitime të mundshme shëndetësore që janë raportuar në mënyrë anekdotike, por nuk janë vërtetuar nga provat shkencore.

Rreziqet e të ngrënit të frutave

Edhe pse e sigurt për shumicën, disa njerëz mund të kenë nevojë të kufizojnë ose shmangin frutat. Disa njerëz janë alergjikë ndaj tij, veçanërisht ata alergjikë ndaj polenit të thuprës.

Për më tepër, për shkak të potencialit të tij për të ulur nivelet e sheqerit në gjak, individët me diabet mund të kenë nevojë të ndryshojnë dozat e tyre të barnave nëse hanë rregullisht këtë frut.

Megjithatë, konsumimi i jackfruit nuk është raportuar kurrë të shkaktojë ndonjë efekt anësor të rëndë dhe është i sigurt për shumicën e njerëzve që të hanë.

Përmbledhje: Nuk ka rreziqe të rëndësishme që lidhen me ngrënien e frutave, përveç individëve që janë alergjikë ndaj tij.

Si të hani jackfrut

Jackfruit është shumë i gjithanshëm dhe mund të hahet i papërpunuar ose i gatuar.

Për ta përgatitur, fillimisht do të dëshironi ta prisni në gjysmë dhe të hiqni bishtajat dhe farat e verdha të frutave nga lëkura dhe thelbi. Këtë mund ta bëni me thikë ose me duar.

Është e rëndësishme të theksohet se pjesa e bardhë, fibroze brenda jackfruit është tepër ngjitëse, kështu që mund të jetë e dobishme të vishni doreza gjatë trajtimit.

Jackfruit mund të konsumohet i thjeshtë ose i gatuar në pjata të ëmbla dhe të shijshme, në varësi të pjekurisë së tij. Frutat e papjekura përgjithësisht shijojnë më së miri në recetat e shijshme, ndërsa ëmbëlsia e frutave të pjekur është e shkëlqyeshme për ëmbëlsirat.

Sugjeruar për ju: Manat: Fakte ushqyese dhe përfitime shëndetësore

Meqenëse është një frut ekzotik, frutat e freskëta mund të jenë sfiduese për t'u gjetur në dyqane ushqimore, veçanërisht kur nuk është në sezon. Sidoqoftë, shpesh shitet i konservuar, që është një opsion i përshtatshëm.

Vegjetarianët dhe veganët shpesh përdorin jackfruit si një alternativë mishi për shkak të strukturës së tij. Për shembull, ju mund ta përdorni frutin si zëvendësues të mishit në tacot me jackfruit duke e gatuar dhe më pas duke e kombinuar me perime dhe erëza.

Për më tepër, ju mund të përfshini jackfruit në kerri ose supa. Fruti i pjekur gjithashtu ka shije të shkëlqyer kur i shtohet kosit ose tërshërës.

Farat e Jackfruit janë gjithashtu të ngrënshme. Ato mund të piqen ose zihen dhe më pas të kombinohen me erëza. Mund të përdorni edhe farat për të bërë humus.

Përmbledhje: Jackfruit është mjaft i gjithanshëm. Mund të hahet i papërpunuar, i gatuar, i pjekur ose i papjekur dhe ka shije të mrekullueshme në pjata të ndryshme të ëmbla dhe të shijshme.

Përmbledhje

Jackfruit është shumë i mirë për ju për shumë arsye.

Ai është i lartë në lëndë ushqyese dhe antioksidantë dhe mund të ketë disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë kontrollin e përmirësuar të sheqerit në gjak.

Ju mund ta përfshini jackfruin lehtësisht në dietën tuaj duke e ngrënë të thjeshtë ose në pjata të ndryshme. Është një alternativë e shkëlqyer e mishit në recetat vegjetariane dhe vegane.

Frutat e freskëta janë më të lehta për t'u gjetur kur është në sezon gjatë muajve të verës, por ju mund të gjeni fruta të konservuara në shumicën e dyqaneve ushqimore gjatë gjithë vitit.

Shtimi i jackfruit në dietën tuaj ia vlen të provohet, pasi është një ushqim mjaft i shëndetshëm dhe unik për të eksperimentuar.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Jackfruit: Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt