🥑 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani
Sugjeruar për ju: A është qumështi i bajames i shëndetshëm? Të ushqyerit, përfitimet dhe dobësitë
Lexoni tani →

A është Nutella vegane?

A është kjo vegan e përhapur e përhapur me çokollatë dhe lajthi?

Kush mund t’i rezistojë këtij kombinimi perfekt të çokollatës dhe lajthive? Përgjigja nuk është askush. Gjeni nëse Nutella është vegan dhe zbuloni alternativa të shkëlqyera për Nutella.

Është vegan?
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
A është Nutella vegane?
Përditësuar së fundi më Qërshor 1, 2022, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Shkurt 6, 2021.

Çfarë është Nutella?

Nutella është një përhapje me lajthi me çokollatë që shijohet në të gjithë botën.

Zakonisht përdoret për tostat, petullat, dhe ushqime të tjera për mëngjesin dhe përfshihen në receta inovative, të tilla si buka e bananes Nutella ose krepat e mbushura me Nutella.

Ky artikull ju tregon nëse Nutella është vegan dhe ofron një listë të alternativave, si dhe një recetë për ta bërë tuajin.

A është Nutella vegane?

Sipas faqes së saj të internetit, NutellaQ përmban tetë përbërës: sheqer, vaj palme, lajthi, qumësht pluhur të skremuar, kakao, lecitinë dhe vanilinë (një aromë sintetike e vaniljes).

Lecitina është një emulgator që shtohet për të përzier përbërësit e tjerë, duke lejuar një qëndrueshmëri të butë. Zakonisht është me bazë vezësh ose soje. Në Nutella, është bërë nga farat e sojës, duke e bërë këtë përbërës vegan.

Sidoqoftë, Nutella përmban pluhur qumështi të skremuar, i cili është qumështi i lopës që i nënshtrohet një procesi të shpejtë ngrohjeje dhe tharjeje për të hequr lëngjet dhe për të krijuar një pluhur.

Ky përbërës e bën Nutella jo-vegane.

Vegan Nutella alternativa

Ka shumë opsione nëse jeni duke kërkuar për një alternativë të shijshme vegane ndaj Nutella.

Gjalpë i thjeshtë arre

Për një ndërrim të shpejtë dhe të shëndetshëm, zgjidhni gjalpin natyral të arrave pa përbërës të shtuar, të tilla si sheqeri dhe vajrat. Llojet e arrave të papërpunuara të gjalpit janë shumë më të ulëta në sheqer sesa Nutella dhe sigurojnë një dozë të bollshme të proteinave dhe yndyrnave të shëndetshme.

Gjalpi i bajames dhe kikirikut janë zgjedhje të shkëlqyera vegane që ofrojnë afërsisht 7 gram proteina mbushëse për 2 lugë.

Gjalpi i lajthisë është gjithashtu një mundësi e shkëlqyeshme. Sidoqoftë, me 5 gram proteina për 2 lugë gjelle, ajo siguron pak më pak nga ky makronutrient kritik.

Vegla miqësore për Vegan Nutella

Nëse jeni duke kërkuar për një version vegan të Nutella, shumë kompani kanë krijuar llojet e tyre. Bestshtë më mirë të vizitoni dyqanin tuaj lokal dhe të kërkoni për alternativa vegane Nutella.

Si të bëni përhapjen e çokollatës vegane

Bërja e përhapjes tuaj është një mënyrë tjetër e shkëlqyeshme për të siguruar përhapjen tuaj të çokollatës-lajthisë është vegan.

A është qumështi i bajames i shëndetshëm? Të ushqyerit, përfitimet dhe dobësitë
Sugjeruar për ju: A është qumështi i bajames i shëndetshëm? Të ushqyerit, përfitimet dhe dobësitë

Në Nutella, lecitina dhe pluhuri i qumështit të skremuar shtohen si emulgatorë për të përmirësuar strukturën dhe për të rritur afatin e ruajtjes. Ju mund t'i kaloni këto përbërës kur bëni përhapjen tuaj.

Sheqeri, lajthitë dhe pluhuri i kakaos janë natyrshëm vegan dhe mund të përdoren në versionin tuaj shtëpiak. Ndërkohë, ekstrakti i vaniljes mund të zëvendësojë vanilinë.

Për të bërë një përhapje çokollate vegane, ju nevojitet:

Për të bërë përhapjen:

  1. Shtoni lajthitë në një blender ose procesor ushqimi dhe përzieni derisa të krijohen pasta.
  2. Shtoni pjesën tjetër të përbërësve dhe përziejeni derisa të qetë.
  3. Bëni durim, pasi kjo mund të zgjasë disa minuta.

Pasi të keni arritur një qëndrueshmëri të butë, fshijeni përhapjen në një kavanoz dhe kapeni atë me një kapak. Duhet të zgjasë për rreth një muaj në frigorifer.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A është Nutella vegane?”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt