🍌 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani
Sugjeruar për ju: Si të shpëtojmë nga zbokthi: 9 kura shtëpiake
Lexoni tani →

Përfitimet shëndetësore të lajthisë së shtrigës

8 përfitimet dhe përdorimet e lajthisë së shtrigës

Lajthia e shtrigës është e njohur gjerësisht për lehtësimin e inflamacionit dhe qetësimin e lëkurës së ndjeshme, por ky ilaç i fuqishëm ka më shumë për të ofruar. Këtu janë tetë përfitimet dhe përdorimet kryesore të lajthisë së shtrigës.

Përfitimet shëndetësore
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
8 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e lajthisë së shtrigës
Përditësuar së fundi më Mars 8, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Gusht 12, 2022.

Lajthia e shtrigës është një bimë me veti të fuqishme mjekësore që mund të përdoret në mënyra të ndryshme.

Ka shumë lloje të lajthisë së shtrigës, por Hamamelis virginiana - një lloj shkurre me origjinë nga Amerika e Veriut - përdoret më së shpeshti në mjekësinë popullore në SHBA. Gjethet dhe lëvorja bëhen çajra dhe pomada.

E aplikuar më shpesh në lëkurë dhe lëkurën e kokës, lajthia është e njohur gjerësisht për aftësinë e saj për të lehtësuar inflamacionin dhe për të qetësuar lëkurën e ndjeshme.

Mund të shtohet gjithashtu në çajra bimorë dhe të merret nga goja në sasi të vogla si një trajtim natyral për kushte të tjera.

Këtu janë 8 përfitimet dhe përdorimet kryesore të lajthisë së shtrigës.

1. Lajthia e shtrigës lehtëson inflamacionin

Inflamacioni është një përgjigje normale imune e krijuar për të mbrojtur trupin tuaj kundër lëndimeve dhe infeksioneve.

Megjithatë, inflamacioni kronik mendohet të jetë qendror në zhvillimin e sëmundjeve të caktuara.

Lajthia e shtrigës përmban shumë komponime me veti të fuqishme anti-inflamatore, duke përfshirë acidin galik dhe taninet.

Ai gjithashtu përmban antioksidantë që ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit të përhapur dhe neutralizimin e radikaleve të lira, komponimeve që shkaktojnë sëmundje që mund të grumbullohen në trupin tuaj.

Prandaj, lajthia e shtrigës mund të ketë përfitime të gjera dhe të ndihmojë në trajtimin e çështjeve të lidhura me inflamatore si puçrrat, ekzema ose psoriasis.

Studimet tregojnë se lajthia e shtrigës e aplikuar në mënyrë topike mund të zvogëlojë inflamacionin dhe të ndihmojë në zbutjen e lëkurës tuaj.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës përmban shumë përbërës me veti anti-inflamatore, të cilat mund të kenë përfitime të gjera për shëndetin tuaj.

2. Lajthia e shtrigës redukton irritimin e lëkurës

Lëkura e ndjeshme, e përcaktuar nga simptoma jonormale shqisore, është një gjendje shumë e zakonshme që prek deri në 45% të amerikanëve.

Disa kërkime sugjerojnë se aplikimi i lajthisë së shtrigës në mënyrë topike në lëkurë të ndjeshme mund të jetë i dobishëm në trajtimin e lëkurës së përflakur, të irrituar ose të thyer.

Lajthia e shtrigës është treguar se shtyp eritemën - një skuqje e lëkurës e shkaktuar nga lëndimi ose acarimi - deri në 27%.

Një studim në 40 njerëz zbuloi se përdorimi i një locioni me 10% ekstrakt lajthie reduktonte në mënyrë efektive inflamacionin e lëkurës dhe trajtonte eritemën.

Si të shpëtojmë nga zbokthi: 9 kura shtëpiake
Sugjeruar për ju: Si të shpëtojmë nga zbokthi: 9 kura shtëpiake

Në mënyrë të ngjashme, një tjetër studim i vogël zbuloi se një preparat lokal që përmban lajthi shtrigash ishte në gjendje të ofronte lehtësim për lëkurën e ndjeshme ose të irrituar të fytyrës.

Përmbledhje: Lajthia mund të ndihmojë në reduktimin e skuqjes së lëkurës dhe të ofrojë lehtësim për lëkurën e irrituar dhe të ndjeshme.

3. Lajthia e shtrigës ndihmon në trajtimin e hemorroideve

Hemorroidet shkaktohen nga ënjtja dhe inflamacioni i venave në rektum dhe anus, duke rezultuar në simptoma të tilla si kruarje dhe gjakderdhje.

Lajthia e shtrigës përdoret shpesh si një ilaç natyral për të lehtësuar shqetësimin dhe dhimbjen e shkaktuar nga hemorroidet.

Zakonisht shtohet në një leckë ose top pambuku dhe aplikohet në zonën e prekur për të qetësuar lëkurën.

Megjithëse kërkimet janë të kufizuara, lajthia besohet se ndihmon në trajtimin e kruajtjes, skuqjes, dhimbjes dhe ënjtjes që lidhen me hemorroidet për shkak të efekteve të saj anti-inflamatore.

Për më tepër, ka veti hemostatike, që do të thotë se mund të ndalojë gjakderdhjen e shkaktuar nga hemorroidet.

Megjithatë, nevojiten më shumë studime njerëzore për të ekzaminuar efektivitetin e lajthisë së shtrigës në hemorroidet.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës përdoret shpesh për të reduktuar kruajtjen, skuqjen, dhimbjen, gjakderdhjen dhe ënjtjen që lidhen me hemorroidet. Nevojiten më shumë studime për të vlerësuar efektivitetin e tij.

4. Lajthia e shtrigës lufton aknet

Falë vetive të saj të fuqishme anti-inflamatore, disa kërkime sugjerojnë se lajthia mund të ndihmojë në trajtimin e akneve.

Sugjeruar për ju: 6 përfitimet shëndetësore të rigonit të bazuara në shkencë

Mund të aplikohet direkt në fytyrën tuaj pas pastrimit ose avullimit për efikasitet maksimal.

Ai vepron si një astringent, duke bërë që indet tuaja të kontraktohen për të ndihmuar në tkurrjen e poreve, ndërsa gjithashtu qetëson lëkurën tuaj dhe lehtëson inflamacionin.

Kjo mund të parandalojë që bakteret që shkaktojnë aknet të infektojnë lëkurën tuaj. Për këtë arsye, lajthia shtohet zakonisht në shumë produkte kundër akneve pa recetë dhe është veçanërisht e dobishme për individët me lëkurë të yndyrshme.

Megjithatë, studimet mbi efektet e lajthisë së shtrigës në aknet janë të kufizuara dhe nevojiten kërkime të mëtejshme për të përcaktuar efikasitetin e saj.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës vepron si një astringent për të ndihmuar në tkurrjen e poreve, zbutjen e lëkurës dhe zvogëlimin e inflamacionit. Nevojiten më shumë kërkime për të përcaktuar efektet e vetë lajthisë së shtrigës në aknet.

5. Lajthia e shtrigës lehtëson ndjeshmërinë e kokës

Ndjeshmëria e lëkurës së kokës mund të shkaktohet nga disa faktorë, duke filluar nga trajtimet kozmetike të flokëve deri te kushtet dermatologjike, si psoriaza ose dermatiti seborrheik.

Aplikimi i lajthisë së shtrigës në kokën tuaj përpara se të lani flokët mund të ndihmojë në trajtimin e ndjeshmërisë së kokës dhe lehtësimin e simptomave si kruajtje dhe butësi.

Sipas një studimi me 1,373 njerëz, përdorimi i një shampo që përmban ekstrakt lajthie reduktoi në mënyrë efektive irritimin e kokës.

Lajthia e shtrigës mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e inflamacionit, i cili mund të ndihmojë në zvogëlimin e ndjeshmërisë së lëkurës së kokës të shkaktuar nga kushte si psoriasis ose ekzema.

Ndonjëherë përdoret gjithashtu si një ilaç natyral për të lehtësuar simptomat e problemeve të tjera të kokës, të tilla si zbokthi dhe thatësia.

Megjithatë, nevojiten kërkime shtesë për të vlerësuar efektivitetin e lajthisë së shtrigës në trajtimin e këtyre kushteve.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës mund të ndihmojë në reduktimin e acarimit dhe inflamacionit të kokës. Gjithashtu përdoret ndonjëherë për trajtimin e zbokthit dhe thatësisë, megjithëse nevojiten më shumë studime për të vlerësuar efektivitetin e tij.

6. Lajthia e shtrigës qetëson dhimbjen e fytit

Për shkak të aftësisë së saj për të ulur inflamacionin dhe për të vepruar si astringent, lajthia e shtrigës përdoret ndonjëherë për të trajtuar dhimbjet e fytit.

Sugjeruar për ju: 7 përfitimet dhe përdorimet e vajit të kastorit

Zierja e një lugë çaji (5 ml) me lajthi shtrige në një filxhan (240 ml) ujë për rreth 10 minuta, më pas gargara me përzierjen, mund të sigurojë lehtësim.

Kjo besohet se ndihmon në reduktimin e ënjtjes dhe uljen e dhimbjes dhe tharjes së mukusit të tepërt të shkaktuar nga një dhimbje fyti.

Megjithatë, edhe pse vetitë anti-inflamatore të lajthisë së shtrigës janë të dokumentuara mirë, përdorimi i saj për trajtimin e dhimbjeve të fytit bazohet vetëm në prova anekdotike.

Nevojiten studime të cilësisë së lartë për të konstatuar përfitimet e mundshme të lajthisë së shtrigës në dhimbjet e fytit.

Përveç kësaj, marrja nga goja e lajthisë së shtrigës mund të shkaktojë acarim të stomakut për shkak të përmbajtjes së lartë të taninës, kështu që është thelbësore të vazhdoni me kujdes dhe të konsultoheni me mjekun tuaj nëse keni ndonjë shqetësim.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës përdoret shpesh si një ilaç natyral për dhimbjet e fytit, por nevojiten studime shtesë për të shqyrtuar përfitimet dhe efektet anësore të saj të mundshme.

7. Lajthia e shtrigës mbron nga dëmtimi i lëkurës

Lajthia e shtrigës është e pasur me tanine, një përbërje natyrale bimore me veti të fuqishme antioksiduese që mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj kundër dëmtimit kur aplikohet në mënyrë topike.

Një studim i kafshëve zbuloi se taninet mund të veprojnë si një pengesë, duke parandaluar që substancat që shkaktojnë inflamacion të hyjnë në qelizat e lëkurës tuaj.

Për më tepër, një studim me epruvetë tregoi se lajthia ndihmoi në neutralizimin e radikalëve të lirë të dëmshëm dhe parandaloi përhapjen e qelizave të kancerit të lëkurës.

Në mënyrë të ngjashme, një tjetër studim i kafshëve zbuloi se taninet në lajthinë e shtrigës mund të ngadalësojnë rritjen e tumorit të lëkurës tek minjtë e ekspozuar ndaj rrezatimit.

Megjithatë, shumica e kërkimeve aktualisht janë të kufizuara në studimet e epruvetëve dhe kafshëve. Nevojiten më shumë studime për të vlerësuar efektet e lajthisë së shtrigës tek njerëzit.

Sugjeruar për ju: 7 përfitime shëndetësore të bazuara në shkencë nga gjethet e eukaliptit

Përmbledhje: Studimet e kafshëve dhe provëzave kanë zbuluar se lajthia dhe përbërësit e saj mund të parandalojnë kancerin e lëkurës dhe të mbrojnë kundër dëmtimit të lëkurës.

8. Lajthia e shtrigës largon infeksionin

Disa studime tregojnë se lajthia e shtrigës mund të jetë e dobishme në luftimin e disa llojeve të infeksioneve virale.

Një studim me epruvetë, për shembull, zbuloi se taninet në lajthinë e shtrigës shfaqnin efekte antivirale kundër gripit A dhe papillomavirusit njerëzor (HPV).

Një tjetër studim me epruvetë tregoi se ekstrakti i lajthisë së shtrigës pengonte aktivitetin e virusit herpes simplex 1, i cili shpesh është fajtori pas ftohjes.

Për këtë arsye, lajthia e shtrigës përdoret shpesh si një ilaç natyral për të ndihmuar në luftimin e plagëve të ftohta dhe lehtësimin e simptomave.

Por edhe pse studimet me epruveta kanë gjetur rezultate premtuese, studimet njerëzore ende mungojnë.

Nevojiten më shumë studime për të shqyrtuar efektet e lajthisë së shtrigës dhe ndikimin e saj të mundshëm në infeksionet virale tek të rriturit e shëndetshëm.

Përmbledhje: Studimet me epruveta tregojnë se lajthia e shtrigës mund të ketë veti antivirale dhe mund të jetë e dobishme kundër disa llojeve të infeksioneve virale.

Si të përdorni në mënyrë të sigurt lajthinë

Shumica e njerëzve mund ta përdorin lajthinë në mënyrë të sigurtë me rrezik minimal të efekteve anësore.

Pomadat dhe ekstraktet mund të aplikohen në lëkurën tuaj disa herë në ditë dhe të administrohen në mënyrë të sigurt për të trajtuar hemorroidet pas çdo lëvizjeje të zorrëve.

Disa njerëz mund të përjetojnë acarim të lëkurës ose reaksione alergjike pas aplikimit lokal të lajthisë së shtrigës.

Bërja e një testi fillestar të lëkurës në një pjesë të vogël të lëkurës suaj mund të ndihmojë në parandalimin e efekteve dhe reaksioneve të padëshiruara anësore.

14 përfitime dhe përdorime të vajit të pemës së çajit
Sugjeruar për ju: 14 përfitime dhe përdorime të vajit të pemës së çajit

Për më tepër, ndërsa marrja e 3-4 lugë çaji (15-20 ml) lajthi shtrige në ditë konsiderohet përgjithësisht e sigurt, gëlltitja e sasive të mëdha mund të shkaktojë acarim në stomak dhe të vjella.

Prandaj, është më mirë të përdorni vetëm sasi të vogla nga goja dhe të diskutoni çdo efekt anësor ose shqetësim me mjekun tuaj.

Përmbledhje: Lajthia e shtrigës mund të aplikohet në mënyrë të sigurt në lëkurën tuaj disa herë në ditë, dhe sasi të vogla mund të gëlltiten nga goja me rrezik minimal të efekteve anësore.

Përmbledhje

Lajthia e shtrigës është një astringent që përdoret shpesh si një ilaç natyror aktual.

Ai përmban disa përbërës me veti të fuqishme anti-inflamatore dhe antivirale, të cilat mund të ndihmojnë në trajtimin e kushteve të ndryshme duke filluar nga aknet dhe ndjeshmëria e kokës deri te hemorroidet.

Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime për të zbuluar të gjithë spektrin e përfitimeve të mundshme që kjo fabrikë e fuqishme ka për të ofruar.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “8 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e lajthisë së shtrigës”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt