3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Përfitimet shëndetësore të shalqirit

9 përfitime të dëshmuara shëndetësore të shalqirit

Shalqiri është një trajtim i shijshëm me pak kalori me përfitime të shumta. Këtu janë 9 mënyrat kryesore që shalqiri mund të përmirësojë shëndetin tuaj.

Përfitimet shëndetësore
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
9 përfitime të dëshmuara shëndetësore të shalqirit
Përditësuar së fundi më Janar 17, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Tetor 20, 2021.

Shalqiri është një frut i shijshëm dhe freskues që është gjithashtu i mirë për ju.

9 përfitime të dëshmuara shëndetësore të shalqirit

Ai përmban vetëm 46 kalori për filxhan, por është i lartë në vitaminë C, vitaminë A dhe shumë komponime të shëndetshme bimore.

Këtu janë 9 përfitimet kryesore shëndetësore të ngrënies së shalqirit.

1. Shalqinjtë që keni hidratuar

Pirja e ujit është një mënyrë e rëndësishme për të mbajtur trupin tuaj të hidratuar.

Sidoqoftë, ngrënia e ushqimeve që kanë përmbajtje të lartë uji gjithashtu mund të ndihmojë. Shtë interesante që shalqiri është 92% ujë.

Për më tepër, përmbajtja e lartë e ujit është një nga arsyet pse frutat dhe perimet ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur.

Kombinimi i ujit dhe fibrave do të thotë që ju jeni duke ngrënë një sasi të mirë ushqimi pa shumë kalori.

Përmbledhje: Shalqiri ka përmbajtje të lartë uji. Kjo e bën atë hidratues dhe ju ndihmon të ndiheni të ngopur.

2. Shalqiri përmban lëndë ushqyese dhe komponime të dobishme bimore

Sa i përket frutave, shalqiri është një nga më të ulëtit në kalori - vetëm 46 kalori për filxhan (154 gram). Kjo është më e ulët se edhe frutat me sheqer të ulët siç janë manaferrat.

Një filxhan (154 gram) shalqi ka edhe shumë lëndë ushqyese të tjera, përfshirë këto vitamina dhe minerale:

Shalqiri është gjithashtu i lartë në karotenoide, përfshirë beta-karoten dhe likopen. Plus, ajo ka citrulline, një aminoacid i rëndësishëm.

Këtu keni një përmbledhje të antioksidantëve më të rëndësishëm të shalqinit:

Vitaminë C

Vitamina C është një antioksidant që ndihmon në parandalimin e dëmtimit të qelizave nga radikalet e lira.

Karotenoidet

Karotenoidet janë një klasë e përbërjeve bimore që përfshijnë alfa-karoten dhe beta-karoten, të cilat trupi juaj i konverton në vitaminë A.

Likopeni

Likopeni është një lloj karotenoidi që nuk shndërrohet në vitaminë A. Ky antioksidant i fuqishëm i jep një ngjyrë të kuqe ushqimeve bimore si domate dhe shalqi dhe lidhet me shumë përfitime shëndetësore.

Shalqini: Faktet e të ushqyerit, përfitimet dhe dobësitë
Sugjeruar për ju: Shalqini: Faktet e të ushqyerit, përfitimet dhe dobësitë

Cucurbitacin E

Cucurbitacin E është një përbërës bimor me efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore. Pjepri i hidhur, i afërm i shalqirit, përmban edhe më shumë cucurbitacin E.

Përmbledhje: Shalqiri është një frut me kalori të ulët i pasur me disa lëndë ushqyese, veçanërisht karotenoide, vitaminë C dhe cucurbitacin E.

3. Shalqiri përmban përbërës që mund të ndihmojnë në parandalimin e kancerit

Studiuesit kanë studiuar likopenin dhe komponimet e tjera individuale të bimëve në shalqi për efektet e tyre kundër kancerit.

Megjithëse marrja e likopenit shoqërohet me një rrezik më të ulët të disa llojeve të kancerit, rezultatet e studimit janë të përziera. Lidhja më e fortë deri më tani duket të jetë midis likopenit dhe kancerit të sistemit tretës.

Duket se zvogëlon rrezikun e kancerit duke ulur faktorin e rritjes të ngjashëm me insulinën (IGF), një proteinë e përfshirë në ndarjen e qelizave. Nivelet e larta të IGF janë të lidhura me kancerin.

Përveç kësaj, cucurbitacin E është hetuar për aftësinë e saj për të penguar rritjen e tumorit.

Përmbledhje: Disa komponime në shalqi, përfshirë cucurbitacin E dhe likopen, janë studiuar për potencialin e tyre për të parandaluar kancerin, megjithëse rezultatet e studimit janë të përziera.

4. Shalqiri mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Sëmundjet e zemrës janë shkaku numër një i vdekjeve në mbarë botën.

Faktorët e stilit të jetesës, përfshirë dietën, mund të ulin rrezikun e sulmit në zemër dhe goditje në tru duke ulur presionin e gjakut dhe nivelet e kolesterolit.

Sugjeruar për ju: 12 ushqimet më të mira për lëkurë të shëndetshme

Disa lëndë ushqyese në shalqi kanë përfitime specifike për shëndetin e zemrës.

Studimet sugjerojnë se likopeni mund të ndihmojë për të ulur kolesterolin dhe presionin e gjakut. Gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit oksidativ të kolesterolit.

Sipas studimeve në gratë obeze, pas menopauzës dhe burrat finlandezë, likopeni gjithashtu mund të zvogëlojë ngurtësinë dhe trashësinë e mureve të arteries.

Shalqiri gjithashtu përmban citrulline, një aminoacid që mund të rrisë nivelet e oksidit nitrik në trup. Oksidi nitrik ndihmon zgjerimin e enëve të gjakut, gjë që ul presionin e gjakut.

Vitamina dhe minerale të tjera në shalqi janë gjithashtu të mira për zemrën tuaj. Këto përfshijnë vitaminat A, B6, C, magnez, dhe kalium.

Përmbledhje: Shalqiri ka disa përbërës të shëndetshëm për zemrën, përfshirë likopenin, citrulinën dhe vitamina dhe minerale të tjera.

5. Shalqiri mund të ulë inflamacionin dhe stresin oksidativ

Inflamacioni është një nxitës kryesor i shumë sëmundjeve kronike.

Shalqiri mund të ndihmojë në uljen e inflamacionit dhe dëmtimit oksidativ, pasi është i pasur me antioksidantë anti-inflamator likopen dhe vitaminë C.

Në një studim të vitit 2015, minjtë e laboratorit u ushqyen me pluhur shalqiri për të plotësuar një dietë të pashëndetshme. Krahasuar me grupin e kontrollit, ata zhvilluan nivele më të ulëta të shënuesit inflamator të proteinës reaktive C dhe më pak stres oksidativ.

Në një studim të mëparshëm, njerëzve iu dha lëng domate i pasur me likopen me vitaminë C. Në përgjithësi, shënuesit e tyre të inflamacionit u ulën dhe antioksidantët u rritën. Shalqiri ka likopen dhe vitaminë C.

Si një antioksidant, likopeni gjithashtu mund të përfitojë shëndetin e trurit. Për shembull, mund të ndihmojë në vonimin e fillimit dhe përparimit të sëmundjes së Alzheimerit.

Sugjeruar për ju: 21 perimet më të mira me pak karbohidrate

Përmbledhje: Likopeni dhe vitamina C janë antioksidantë anti-inflamatorë që gjenden në shalqi. Inflamacioni është i lidhur me shumë sëmundje kronike.

6. Shalqiri mund të ndihmojë në parandalimin e degjenerimit makular

Likopeni gjendet në disa pjesë të syrit ku ndihmon në mbrojtjen kundër dëmtimit oksidativ dhe inflamacionit.

Gjithashtu mund të parandalojë degjenerimin makular të lidhur me moshën (AMD). Ky është një problem i zakonshëm i syve që mund të shkaktojë verbëri tek të rriturit e moshuar.

Roli i likopenit si një përbërës antioksidues dhe anti-inflamator mund të ndihmojë në parandalimin e zhvillimit dhe përkeqësimit të AMD.

Përmbledhje: Likopeni mund të ndihmojë në mbajtjen e syve të shëndetshëm dhe mbron kundër degjenerimit makular të lidhur me moshën (AMD) falë vetive të tij antioksiduese dhe anti-inflamatore.

7. Shalqiri mund të ndihmojë në lehtësimin e dhimbjeve të muskujve

Citrulline, një aminoacid në shalqi, mund të zvogëlojë dhimbjen e muskujve. Alsoshtë gjithashtu në dispozicion si një shtesë.

Interestshtë interesante se lëngu i shalqinit duket se rrit absorbimin e citrulinës.

Një studim i vogël u dha atletëve lëng të thjeshtë shalqiri, lëng shalqiri të përzier me citrulline, ose një pije citrulline. Të dy pijet e shalqirit çuan në më pak dhimbje të muskujve dhe rimëkëmbje më të shpejtë të rrahjeve të zemrës, krahasuar me citrulinën më vete.

Studiuesit gjithashtu kryen një eksperiment me tuba provë, duke hetuar thithjen e citrulinës. Gjetjet e tyre sugjerojnë që thithja e citrulinës është më efektive kur konsumohet si një përbërës i lëngut të shalqinit.

Hulumtime të tjera kanë shikuar gjithashtu potencialin e citrulline për të përmirësuar qëndrueshmërinë dhe performancën e stërvitjes.

Deri më tani, citrulline nuk duket të përmirësojë performancën e stërvitjes në sasitë e studiuara, por është ende një fushë me interes kërkimor.

Përmbledhje: Lëngu i shalqinit ka një potencial si një pije shëruese pas stërvitjes. Citrulline mund të jetë pjesërisht përgjegjëse për efektin e saj në lehtësimin e dhimbjes së muskujve.

8. Shalqiri është i mirë për lëkurën dhe flokët

Dy vitamina në shalqi - A dhe C - janë të rëndësishme për shëndetin e lëkurës dhe flokëve.

Vitamina C ndihmon trupin tuaj të prodhojë kolagjen, një proteinë që mban lëkurën tuaj elastike dhe flokët tuaj të fortë.

Sugjeruar për ju: 8 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të lëngut të karotës

Vitamina A është gjithashtu e rëndësishme për lëkurën e shëndetshme pasi ndihmon në krijimin dhe riparimin e qelizave të lëkurës. Pa vitaminë A të mjaftueshme, lëkura juaj mund të duket e thatë dhe e lyer.

Të dy likopeni dhe beta-karoteni gjithashtu mund të ndihmojnë në mbrojtjen e lëkurës tuaj nga djegia nga dielli.

Përmbledhje: Disa lëndë ushqyese në shalqi janë të mira për flokët dhe lëkurën tuaj. Disa ndihmojnë në mbajtjen e lëkurës elastike ndërsa të tjerët mbrojnë kundër djegies nga dielli.

9. Shalqiri mund të përmirësojë tretjen

Shalqiri përmban shumë ujë dhe një sasi të vogël të fibra — të dyja janë të rëndësishme për tretjen e shëndetshme.

Fibrat mund të sigurojnë sasi të mëdha për jashtëqitjen tuaj, ndërsa uji ndihmon që trakti juaj tretës të lëvizë me efikasitet.

Ushqimi i pasur me ujë dhe të pasura me fibra frutat dhe perimet, përfshirë shalqirin, mund të jenë shumë të dobishme për nxitjen e lëvizjeve normale të zorrëve.

Përmbledhje: Fibrat dhe uji janë të rëndësishme për tretjen e shëndetshme. Shalqiri përmban të dyja.

Përmbledhje

Shalqiri është një frut çuditërisht i shëndetshëm. Ka përmbajtje të lartë uji dhe gjithashtu jep shumë lëndë ushqyese të tjera të rëndësishme, përfshirë likopenin dhe vitaminën C.

Këto lëndë ushqyese do të thotë që shalqiri nuk është vetëm i shijshëm trajtim me kalori të ulët — është gjithashtu shumë e mirë për shëndetin tuaj.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “9 përfitime të dëshmuara shëndetësore të shalqirit”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt