3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Përfitimet shëndetësore të vajit të susamit

10 përfitime të mbështetura nga shkenca e vajit të susamit

Vaji i susamit ka një shumëllojshmëri përdorimesh kulinare, mjekësore dhe kozmetike, ku disa madje i referohen si "mbretëresha e farave vajore". Ky artikull liston dhjetë përfitime të mbështetura nga shkenca të vajit të susamit.

Përfitimet shëndetësore
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
10 përfitime të mbështetura nga shkenca e vajit të susamit
Përditësuar së fundi më Tetor 6, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Shkurt 4, 2023.

Cilësitë ushqyese të bimës së susamit kanë frymëzuar disa që ta quajnë vajin e saj "mbretëresha e farave vajore".”

10 përfitime të mbështetura nga shkenca e vajit të susamit

I përket familjes Pedaliaceae, një grup bimësh të mbledhura për farat e tyre të ngrënshme, emri i tij shkencor është Sesamum indicum.

Vaji i susamit është bërë nga farat e papërpunuara, të shtypura dhe ka përdorime në kuzhinë, medicinale dhe kozmetike.

Ky artikull liston dhjetë përfitime të mbështetura nga shkenca të vajit të susamit.

1. Vaji i susamit është i pasur me antioksidantë

Vaji i susamit përmban sesamol dhe sesaminol, dy antioksidantë që mund të kenë efekte të fuqishme në shëndetin tuaj.

Antioksidantët janë substanca që ndihmojnë në reduktimin e dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga radikalet e lira. Një grumbullim i radikaleve të lira në qelizat tuaja mund të çojë në inflamacion dhe sëmundje.

Një studim një mujor në minjtë zbuloi se marrja e suplementeve të vajit të susamit mbron nga dëmtimi i qelizave të zemrës.

Në të njëjtin studim, aktiviteti antioksidant u rrit në minjtë që merrnin 2 ose 5 ml vaj susami për kilogram (5 ose 10 ml për kg) peshë trupore në ditë.

Vaji i susamit mund të ketë efekte të ngjashme kur përdoret lokalisht. Një studim në minjtë tregoi se mund të zvogëlojë dëmtimin e qelizave duke frenuar komponimet si ksantine oksidaza dhe oksidi nitrik, të cilat prodhojnë radikale të lira.

Përmbledhje: Vaji i susamit është i pasur me antioksidantë që mund të përfitojnë ndjeshëm shëndetin tuaj.

2. Vaji i susamit ka veti të forta anti-inflamatore

Inflamacioni kronik mund të jetë i dëmshëm dhe të çojë në sëmundje, prandaj është i rëndësishëm kufizimi i tij sa më shumë që të jetë e mundur.

Mjekësia tradicionale tajvaneze ka përdorur prej kohësh vajin e susamit për vetitë e tij anti-inflamatore, duke trajtuar inflamacionin e kyçeve, dhimbjet e dhëmbëve dhe gërvishtjet.

Kohët e fundit, studimet e kafshëve dhe provëzave kanë treguar se vaji i susamit mund të zvogëlojë inflamacionin, i cili mund të jetë një nga përfitimet e tij kryesore shëndetësore.

Për shembull, studimet e epruvetës kanë zbuluar se vaji i susamit redukton shënuesit inflamatorë, siç është prodhimi i oksidit nitrik.

Megjithatë, nevojiten më shumë studime mbi njerëzit.

15 përfitimet e vërtetuara shëndetësore të farave të susamit
Sugjeruar për ju: 15 përfitimet e vërtetuara shëndetësore të farave të susamit

Përmbledhje: Studimet e kafshëve dhe provëzave tregojnë se vaji i susamit mund të zvogëlojë inflamacionin. Megjithatë, nevojiten më shumë studime mbi njerëzit.

3. Vaji i susamit është i mirë për zemrën tuaj

Hulumtimet e vërtetuara tregojnë se një dietë e pasur me yndyrna të pangopura sjell përfitime për shëndetin e zemrës.

Vaji i susamit përmban 82% acide yndyrore të pangopura.

Në veçanti, është i pasur me acide yndyrore omega-6. Acidet yndyrore omega-6 janë një lloj yndyre e pangopur esenciale për dietën tuaj dhe të rëndësishme në parandalimin e sëmundjeve të zemrës.

Hulumtimet në minjtë sugjerojnë se vaji i susamit mund të ndihmojë në parandalimin e sëmundjeve të zemrës dhe madje të ngadalësojë zhvillimin e pllakave në arteriet tuaja.

Mund të ulë nivelet e kolesterolit kur përdoret në vend të vajrave të pasura me yndyrna të ngopura.

Një studim 1-mujor i 48 të rriturve zbuloi se ata që konsumonin katër lugë (59 ml) vaj susami në ditë kishin reduktime më të mëdha të kolesterolit LDL (të keq) dhe triglicerideve sesa ata që konsumonin vaj ulliri.

Përmbledhje: Vaji i susamit është një vaj i shëndetshëm i pasur me yndyrna të pangopura, të cilat mund të reduktojnë faktorët e rrezikut për sëmundjet e zemrës.

4. Vaji i susamit mund të ndihmojë në kontrollin e sheqerit në gjak

Vaji i susamit mund të mbështesë rregullimin e shëndetshëm të sheqerit në gjak, veçanërisht për njerëzit me diabet.

Sugjeruar për ju: 4 vajrat më të shëndetshëm të gatimit (dhe 4 që duhen shmangur)

Një studim tregoi se vendosja e minjve me diabet në një dietë me vaj susami 6% për 42 ditë rezultoi në ulje të konsiderueshme të sheqerit në gjak, krahasuar me minjtë që nuk ushqeheshin me vaj.

Vaji i susamit madje mund të luajë një rol në rregullimin afatgjatë të sheqerit në gjak.

Një studim në 46 të rritur me diabet të tipit 2 zbuloi se marrja e vajit të susamit për 90 ditë uli ndjeshëm sheqerin në gjak të agjërimit dhe hemoglobinën A1c (HbA1c) krahasuar me një grup placebo. Nivelet e HbA1c janë një tregues i kontrollit afatgjatë të sheqerit në gjak.

Përmbledhje: Konsumimi i vajit të susamit mund të ndihmojë në rregullimin e niveleve të sheqerit në gjak, veçanërisht për ata me diabet.

5. Vaji i susamit mund të ndihmojë në trajtimin e artritit

Osteoartriti prek gati 15% të popullsisë dhe është një shkak i zakonshëm i dhimbjes së kyçeve.

Disa studime mbi brejtësit kanë lidhur vajin e susamit me përmirësimin e artritit.

Në një studim 28-ditor, studiuesit i dhanë vajin minjtë në doza ditore prej 0,5 ml për paund (1 ml për kg) të peshës trupore. Minjtë përjetuan reduktim të shënuesve të stresit oksidativ dhe simptoma të artritit, të tilla si dhimbje kyçesh.

Megjithëse studimet e kafshëve kanë treguar se vaji i susamit mund të ofrojë lehtësim të artritit, nevojiten kërkime te njerëzit.

Përmbledhje: Vaji i susamit mund të përmirësojë simptomat e artritit, por hulumtimi është i kufizuar në studimet e kafshëve në këtë kohë.

6. Vaji i susamit mund të ndihmojë në shërimin e plagëve dhe djegieve

Ndërsa vaji i susamit mund të konsumohet për përfitimet e tij shëndetësore, ai mund të përdoret gjithashtu lokalisht për plagët dhe djegiet.

Ozoni është një gaz natyror që mund të përdoret në mjekësi. Përdorimi i tij klinik daton në vitin 1914 kur u përdor për të trajtuar infeksionet gjatë Luftës së Parë Botërore. Vajrat me ozon të shtuar në to - të njohur si vajra të ozonizuar - përdoren në mënyrë topike për të trajtuar sëmundje të ndryshme të lëkurës.

Sugjeruar për ju: 8 përfitime shëndetësore të bazuara në fakte të vajit të avokados

Në një studim me minjtë, trajtimi aktual me vaj susami të ozonuar ishte i lidhur me nivele më të larta të kolagjenit në indet e plagës. Kolagjeni është një proteinë strukturore e nevojshme për shërimin e plagëve.

Studime të tjera kanë treguar se trajtimi aktual me vaj susami redukton kohën e djegies dhe shërimit të plagëve tek minjtë, megjithëse hulumtimi njerëzor mungon.

Aftësia e vajit për të shpejtuar shërimin e plagëve dhe djegieve mund t'i atribuohet vetive të tij antioksiduese dhe anti-inflamatore.

Përmbledhje: Vaji i susamit është një produkt natyral që mund të ndihmojë në shërimin e plagëve dhe djegieve. Megjithatë, kërkimi është i kufizuar në studimet e brejtësve dhe nevojiten më shumë kërkime njerëzore.

7. Vaji i susamit mund të mbrojë nga rrezet UV

Disa studime tregojnë se vaji i susamit mund të mbrojë kundër dëmtimit nga rrezet UV, të cilat mund të dëmtojnë lëkurën tuaj. Ky efekt ka të ngjarë të jetë kryesisht për shkak të përmbajtjes së lartë të antioksidantëve.

Mund t'i rezistojë 30% të rrezeve UV, ndërsa shumë vajra të tjerë, si vaji i kokosit, kikirikut dhe ullirit, mund t'i rezistojnë vetëm 20.%.

Disa burime pohojnë se vaji i susamit mund të jetë një krem i mirë natyral kundër diellit dhe ka një SPF natyral. Megjithatë, ka studime të kufizuara mbi efektivitetin e tij në mbrojtjen nga rrezet e forta të diellit, kështu që është më mirë të përdorni krem kundër diellit.

Përmbledhje: Ndërsa vaji i susamit mund të ketë njëfarë aftësie për të zmbrapsur rrezet UV, ka prova të kufizuara për të mbështetur efektivitetin e tij. Është akoma më mirë të përdorni krem kundër diellit.

8–10. Përfitime të tjera të mundshme të vajit të susamit

Megjithëse kërkimet janë të kufizuara, disa prova sugjerojnë se vaji i susamit mund të ofrojë përfitimet e mëposhtme:

  1. Mund të përmirësojë cilësinë e gjumit. Një studim tregoi se pikimi i vajit të susamit në ballin e 20 pjesëmarrësve gjatë shtatë seancave 30-minutëshe për dy javë përmirësoi cilësinë e gjumit dhe cilësinë e jetës, krahasuar me një trajtim me placebo.
  2. Aplikimi lokal mund të lehtësojë dhimbjen. Disa studime kanë treguar se një masazh me vaj susami mund të ndihmojë në uljen e dhimbjeve të krahëve dhe këmbëve.
  3. Mund të përmirësojë shëndetin e flokëve. Komponimet në këtë vaj mund të rrisin shkëlqimin dhe forcën e flokëve. Një studim tetë-javor zbuloi se marrja e suplementeve të përbëra nga sesamina dhe vitamina E çdo ditë rrit forcën dhe shkëlqimin e flokëve.

Përmbledhje: Megjithëse nevojiten kërkime të gjera, vaji i susamit mund të përmirësojë gjumin, të përmirësojë shëndetin e flokëve dhe të lehtësojë dhimbjen kur përdoret në mënyrë topike.

Si të shtoni vaj susami në dietën tuaj

Vaji i susamit shton një aromë të shijshme dhe të shijshme në pjata të ndryshme. Është një përbërës popullor në kuzhinën aziatike dhe të Lindjes së Mesme.

Sugjeruar për ju: A është vaji i kikirikut i shëndetshëm? Zbulimi i ndikimeve në shëndet

Ky vaj ka disa varietete, secila ofron një shije dhe aromë paksa të ndryshme.

Susami i parafinuar është me ngjyrë të çelur, ofron një aromë arra dhe përdoret më së miri kur gatuhet në nxehtësi të ulët deri në mesatare. Vaji i rafinuar i susamit, i cili është më i përpunuar, ka një aromë neutrale dhe është më i miri për tiganisje të thellë ose të përzier.

Vaji i susamit i thekur ka një ngjyrë kafe të thellë dhe aromë delikate, duke e bërë atë më të përshtatshëm për salcë dhe marinada.

Këtu janë gatimet e thjeshta të cilave mund t'i shtoni në dietën tuaj vaj susami:

Ju mund të gjeni vaj susami në dyqanin tuaj ushqimor lokal ose ta blini atë në internet.

Përmbledhje: Shumë receta kërkojnë vaj susami dhe lloje të ndryshme të këtij vaji mund të përdoren për nevoja të ndryshme gatimi.

Përmbledhje

Vaji i susamit është një yndyrë e shijshme dhe e shëndetshme për t'u shtuar në dietën tuaj.

Falë përmbajtjes së tij antioksiduese dhe vetive anti-inflamatore, mund të përfitojë zemrën, nyjet, lëkurën, flokët dhe më shumë. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime mbi njerëzit për të hetuar këto efekte të mundshme.

Ju mund të përfitoni nga përfitimet e mundshme të vajit të susamit duke e shtuar atë në receta dhe duke e konsumuar atë si pjesë e një diete të ekuilibruar.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “10 përfitime të mbështetura nga shkenca e vajit të susamit”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt