3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Përfitimet shëndetësore të çajit të sherebelës

9 përfitime të fuqishme shëndetësore dhe përdorime të çajit të sherebelës

Sherebela nuk është vetëm një barishte e njohur për gatim, por mund të përdoret edhe për të bërë çaj. Këtu janë nëntë përfitimet dhe përdorimet e çajit të sherebelës.

Përfitimet shëndetësore
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
9 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e çajit të sherebelës
Përditësuar së fundi më Janar 13, 2024, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Gusht 21, 2023.

Çaji i sherebelës vjen nga gjethet e bimës së zakonshme të sherebelës, e cila lidhet me nenexhikun.

9 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e çajit të sherebelës

Njerëzit shpesh përdorin sherebelën si erëza, por është përdorur edhe për arsye shëndetësore për një kohë të gjatë. Çaji i tij mund të jetë perfekt për shëndetin tonë, por nevojiten më shumë studime për ta konfirmuar këtë.

Më poshtë janë 9 përfitimet dhe arsyet e mundshme për të pirë çaj sherebele.

1. Çaji i sherebelës është i pasur me komponime anti-inflamatore dhe antioksidante

Çaji i sherebelës përmban një sërë përbërjesh të fuqishme bimore.

Në veçanti, antioksidantët në këtë ndihmojnë në neutralizimin e radikaleve të lira. Shumë radikale të lira mund të çojnë në sëmundje kronike si diabeti i tipit 2 dhe kanceri.

Çaji i sherebelës është jashtëzakonisht i lartë në acid rosmarinik. Studimet e kafshëve dhe provëzave kanë treguar se ky antioksidant ofron përfitime të shumta, të tilla si ulja e inflamacionit dhe nivelet e sheqerit në gjak.

Ndërsa inflamacioni është një përgjigje e natyrshme trupore, inflamacioni kronik mund të rrisë rrezikun e sëmundjes.

Sherebela gjithashtu siguron një sasi të mjaftueshme të vitaminës K, e cila është thelbësore për shëndetin e kockave, qarkullimin dhe koagulimin e duhur të gjakut.

Për më tepër, ky çaj krenohet me disa përbërës të tjerë që promovojnë shëndetin, duke përfshirë karnosolin dhe kamforin.

Në një studim të minjve, ekstrakti i sherebelës rriti ndjeshëm nivelet e përbërjeve anti-inflamatore që qarkullojnë në gjak ndërsa uli nivelet e përbërjeve inflamatore.

Efektet anti-inflamatore dhe antioksiduese të çajit të sherebelës mund të jenë përgjegjëse për shumë nga përfitimet e supozuara të tij, por nevojiten më shumë kërkime njerëzore.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës përmban disa komponime anti-inflamatore dhe antioksidante, duke përfshirë acidin rosmarinik, kamforin dhe karnosolin, të cilit i atribuohen shumë nga përfitimet e tij.

2. Çaji i sherebelës mund të nxisë lëkurë të shëndetshme dhe shërimin e plagëve

Sherebela është një përbërës i zakonshëm në kozmetikë që aplikohet në mënyrë topike si një ilaç natyral për kujdesin e lëkurës.

6 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e çajit të rozmarinës
Sugjeruar për ju: 6 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e çajit të rozmarinës

Është e mundur që pirja e çajit të tij ofron disa nga të njëjtat përfitime.

Në një studim me epruvetë mbi qelizat e lëkurës së miut, kamfori - një nga përbërësit kryesorë të sherebelës - u zbulua se promovon rritjen e shëndetshme të qelizave të lëkurës, shenjat e ngadalta të plakjes dhe zvogëlimin e formimit të rrudhave.

Përveç kësaj, një studim i kafshëve lidhi karnosolin e kësaj barishte dhe acidin karnozik me ndihmën e trajtimit të dëmtimit të lëkurës që lidhet me diellin dhe problemeve të tjera inflamatore të lëkurës.

Studime të tjera mbi kafshët tregojnë se ekstrakti i sherebelës ndihmon në shërimin e plagëve të ftohta dhe përshpejton shërimin e plagëve.

Për më tepër, studimet me epruveta kanë treguar se ekstrakti i tij vret disa baktere dhe kërpudha të dëmshme që mund të dëmtojnë lëkurën tuaj.

Përmbledhje: Sherebela përmban kamfor dhe karnosol, të cilat mund të ndihmojnë në parandalimin e dëmtimit të lëkurës. Ai gjithashtu mund të përshpejtojë shërimin e plagëve dhe të vrasë bakteret dhe kërpudhat e dëmshme.

3. Çaji i sherebelës promovon shëndetin oral

Sherebela është një nga barishtet më të njohura në stomatologji, pasi synon dhimbjen, inflamacionin dhe erën e keqe të gojës dhe ushtron veti antibakteriale dhe shëruese të plagëve.

Në fakt, çaji i sherebelës shpesh rekomandohet si një ilaç për plagët e gojës dhe dhimbjet e fytit.

Sugjeruar për ju: 9 çajra për të qetësuar stomakun e mërzitur

Këto përfitime nga goja shpesh i atribuohen antioksidantit të fuqishëm të acidit rosmarinik.

Për më tepër, sherebela i shtohet disa shpëlarjeve të gojës për shkak të aktivitetit të saj antibakterial dhe anti-inflamator.

Përmbledhje: Sherebela mund të lehtësojë dhimbjet e gojës, inflamacionin dhe erën e keqe të gojës. Ka disa aplikime dentare për shkak të përfitimeve të tij antibakteriale dhe shëruese të plagëve.

4. Çaji i sherebelës mund të ketë veti antikancerogjene

Ka disa prova që çaji i sherebelës mund të ndihmojë në luftimin e qelizave kancerogjene.

Ai përmban disa komponime antikancerogjene, duke përfshirë karnosolin, kamforin dhe acidin rosmarinik. Në veçanti, studimet e kafshëve dhe epruveta zbulojnë se karnosol mund të vrasë disa lloje të qelizave kancerogjene pa prekur qelizat e shëndetshme.

Në një studim në mbi 500 njerëz, çaji i sherebelës dhe kamomilit lidheshin me një rrezik të zvogëluar të kancerit të tiroides.

Ndërkohë, në një studim në epruvetë, çaji i sherebelës ndihmoi në parandalimin e ndryshimeve gjenetike që shkaktojnë formimin e qelizave të kancerit të zorrës së trashë.

Megjithëse këto rezultate janë premtuese, nevojiten më shumë kërkime njerëzore.

Përmbledhje: Në studimet në epruvetë, çaji i sherebelës dhe përbërjet e tij kanë demonstruar disa efekte kundër kancerit. Megjithatë, nevojiten më shumë studime te njerëzit.

5. Çaji i sherebelës përmirëson kontrollin e sheqerit në gjak

Sherebela, e cila është një përbërës i shpeshtë në ilaçet alternative të sheqerit në gjak, mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të sheqerit në gjak dhe në parandalimin ose trajtimin e diabetit të tipit 2.

Një studim 2-mujor në 105 të rritur me diabet të tipit 2 zbuloi se plotësimi me 500 mg ekstrakt sherebele 3 herë në ditë përmirësoi sheqerin në gjak të agjërimit, sheqerin në gjak pas ushqimit dhe hemoglobinën A1c - një masë e niveleve mesatare të sheqerit në gjak gjatë 3 muajve të mëparshëm.

Sugjeruar për ju: 12 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e sherebelës

Ndërkohë, një studim i miut përcaktoi se zëvendësimi i ujit me çaj sherebele uli nivelet e sheqerit në gjak të agjërimit.

Për më tepër, një studim me epruvetë sugjeroi që sherebela sillet në mënyrë të ngjashme me insulinën - një hormon që ndihmon në menaxhimin e niveleve të sheqerit në gjak - duke lëvizur sheqerin në gjak në qelizat tuaja për ruajtje, duke ulur kështu nivelet e këtij shënuesi.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës mund të ndihmojë në parandalimin ose trajtimin e diabetit të tipit 2 duke ulur nivelet e sheqerit në gjak.

6. Çaji i sherebelës mund të nxisë shëndetin e trurit dhe të përmirësojë disponimin

Sherebela përdoret gjerësisht në mjekësinë alternative për të rritur disponimin, për të përmirësuar kujtesën dhe për të ndihmuar në parandalimin e çrregullimeve të lidhura me trurin si Alzheimer. Kërkimi shkencor mbështet shumë nga këto përdorime.

Alzheimeri përparon për shkak të pllakave amiloide që formohen në tru. Disa studime në epruveta dhe kafshë tregojnë se sherebela dhe acidi rosmarinik mund të ndihmojnë në parandalimin e formimit të këtyre pllakave.

Për më tepër, studime të shumta njerëzore vërejnë se ekstraktet e sherebelës përmirësojnë kujtesën, funksionin e trurit, disponimin dhe fokusin.

Një studim në 135 të rritur zbuloi se thjesht nuhatja e aromës së kësaj barishte rrit kujtesën dhe disponimin, krahasuar me një grup kontrolli.

Sherebela gjithashtu mund të lehtësojë dhimbjen, por nevojiten më shumë kërkime mbi efektet e saj në tru dhe sistemin nervor.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës mund të ngadalësojë zhvillimin e sëmundjes së Alzheimerit dhe të përmirësojë disponimin dhe kujtesën. Megjithatë, nevojiten më shumë kërkime.

7. Çaji i sherebelës mund të mbështesë shëndetin e grave

Sherebela gjithashtu mund të ofrojë disa përfitime unike për gratë.

Në Lindjen e Mesme, gratë shtatzëna zakonisht përdorin sherebelën për të trajtuar simptomat e tretjes si të përzierat, një problem i zakonshëm në fillim të shtatzënisë.

Historikisht, sherebela është përdorur gjithashtu si një mënyrë natyrale për të reduktuar prodhimin e qumështit të gjirit tek gratë që janë duke u shkëputur nga gjiri ose kanë një furnizim të tepërt.

Megjithatë, ka pak kërkime për të mbështetur njërën nga këto përdorime tradicionale.

Sugjeruar për ju: 6 çajra që ndihmojnë në trajtimin e të përzierave

Megjithatë, hulumtimet tregojnë se sherebela ndihmon në reduktimin e ndezjeve të nxehta. Një studim 8-javor me 71 gra në menopauzë zbuloi se marrja e një tablete ditore që përmbante sherebelë të freskët reduktonte ashpërsinë dhe shpeshtësinë e afsheve të nxehta me 64.%.

Përmbledhje: Sherebela përdoret ndonjëherë për të trajtuar të përzierat tek gratë shtatzëna dhe për të reduktuar prodhimin e qumështit të gjirit tek gratë që janë duke u shkëputur nga gjiri ose që kanë një furnizim të tepërt. Megjithatë, hulumtimet e pakta i mbështesin këto përdorime. Megjithatë, mund të zvogëlojë ndezjet e nxehta tek gratë në menopauzë.

8. Çaji i sherebelës mund të përmirësojë shëndetin e zemrës

Disa kërkime tregojnë se sherebela mund të ndihmojë në përmirësimin e niveleve të kolesterolit dhe triglicerideve, duke ulur potencialisht rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Në një studim të vogël 4-javor me 6 gra, pirja e 10 ons (300 ml) çaj sherebele dy herë në ditë rezultoi në 16% më të ulët të kolesterolit total, 20% më të ulët të kolesterolit LDL (të keq) dhe 38% më të lartë HDL (të mirë) kolesterol.

Një studim 2-mujor në 105 njerëz me diabet të tipit 2 mbi ilaçet për uljen e kolesterolit zbuloi se ata që merrnin 500 mg ekstrakt sherebele 3 herë në ditë kishin nivele më të shëndetshme të triglicerideve dhe të gjithë shënuesve të kolesterolit, krahasuar me ata në grupin e kontrollit.

Gjithsesi, nevojiten më shumë kërkime.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës mund të ulë rrezikun e sëmundjeve të zemrës duke përmirësuar nivelet e triglicerideve dhe kolesterolit, megjithëse studime të mëtejshme janë të nevojshme.

9. Çaji i sherebelës është i lehtë për t'u shtuar në dietën tuaj

Çaji i sherebelës është i lehtë për t'u shtuar në dietën tuaj, pasi mund të blini qese çaji në internet ose në shumicën e dyqaneve ushqimore.

Këtë pije aromatike mund ta bëni edhe në shtëpi me përbërësit e mëposhtëm:

Thjesht vendoseni ujin të ziejë, më pas shtoni sherebelën dhe ziejini për rreth 5 minuta. Kullojeni për të hequr gjethet përpara se të shtoni ëmbëlsuesin tuaj të preferuar dhe lëng limoni për shije.

9 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të farave të nigellës)
Sugjeruar për ju: 9 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të farave të nigellës)

Kjo pije është e këndshme e nxehtë ose e ftohtë.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës mund të blihet në internet ose në dyqane ushqimore. Mund ta bëni edhe vetë duke përdorur sherebelë të freskët ose të thatë.

Masat paraprake dhe efektet e mundshme anësore të çajit të sherebelës

Vini re se shumica e hulumtimeve mbi sherebelën janë kryer në kafshë dhe epruveta dhe janë përdorur ekstrakte shumë të koncentruara. Ndërsa çaji i sherebelës mund të ofrojë disa nga të njëjtat përfitime, efektet e tij mund të mos jenë aq të theksuara. Përveç kësaj, nevojiten më shumë studime njerëzore.

Kjo pije mund të ketë edhe disa anë negative.

Sherebela përmban një përbërje të quajtur thujone, e cila jep aromën e saj të fortë, por mund të jetë toksike në doza të larta.

Pirja e sasive të mëdha të çajit të sherebelës - ose konsumimi i kësaj barishte në forma të tjera - për një periudhë të gjatë mund të shkaktojë probleme me zemrën, konvulsione, të vjella dhe dëmtim të veshkave nëse hani më shumë se 3-7 gram thujone në ditë.

Megjithatë, çaji i sherebelës përmban vetëm 4-11 mg të këtij përbërësi për 4 filxhanë (1 litër), kështu që ju mund të pini me siguri disa filxhanë në ditë me pak ose aspak rrezik të toksicitetit të thujonit.

Në të njëjtën kohë, duhet të shmangni marrjen e vajit esencial të sherebelës ose shtimin e tij në çaj, pasi vetëm 12 pika mund të jenë toksike.

Çaji i sherebelës është i sigurt në përgjithësi në sasi normale, por nëse keni ndonjë shqetësim, është më mirë të konsultoheni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor.

Përmbledhje: Çaji i sherebelës përmban thujone, e cila mund të jetë toksike në doza të larta. Ndonëse nuk duhet të pini sasi të mëdha të këtij çaji për periudha të gjata, pirja e disa filxhanëve në ditë ka të ngjarë të jetë e sigurt.

Përmbledhje

Çaji i sherebelës ka shumë gjëra të mira, si antioksidantë.

Mund të ndihmojë lëkurën, gojën dhe trurin tuaj. Gjithashtu mund të zvogëlojë mundësinë e shfaqjes së diabetit të tipit 2 dhe sëmundjeve të zemrës. Por, ne kemi ende nevojë për më shumë kërkime për këtë.

Sugjeruar për ju: 5 përfitimet e vërtetuara shëndetësore të çajit të kamomilit

Mund të bëni lehtësisht çaj sherebele me gjethe të freskëta ose të thata. Pra, nëse jeni duke përdorur sherebelë në ushqimin tuaj, mendoni të bëni edhe ca çaj.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “9 përfitimet shëndetësore dhe përdorimet e çajit të sherebelës”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt