3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit

7 arsye të mëdha për të shtuar fruta dragon në dietën tuaj

Fruti i dragoit është i njohur për pamjen e tij unike dhe i popullarizuar në mesin e ushquesve dhe atyre që kujdesen për shëndetin për gamën e tij të gjerë të përfitimeve. Këtu janë 7 përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit, të gjitha të bazuara në dëshmi.

Përfitimet shëndetësore
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
7 përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit
Përditësuar së fundi më Janar 19, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Tetor 2, 2021.

Fruti i dragoit, i njohur gjithashtu si pitahaya ose dardhë luleshtrydhe, është një frut tropikal i njohur për lëkurën e tij të gjallë të kuqe dhe tulin e ëmbël, me pika të farës.

7 përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit

Pamja e saj unike dhe fuqitë e mirënjohura të superushqimit e kanë bërë atë të popullarizuar në mesin e ushquesve dhe atyre që kujdesen për shëndetin.

Për fat të mirë, nuk keni pse të jetoni në vendet tropikale për të shijuar përfitimet e shumta të frutave të dragoit. Mund ta gjeni të freskët ose të ngrirë në supermarkete në të gjithë botën.

Këtu janë 7 përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit, të gjitha të bazuara në dëshmi.

1. Fruti i dragoit është i pasur me lëndë ushqyese

Fruti i dragoit është i ulët në kalori, por i mbushur me vitamina dhe minerale esenciale. Ai gjithashtu përmban një sasi të konsiderueshme të fibrave dietike.

Këtu keni një përmbledhje të ushqyesve kryesorë në një racion me një filxhan (227 gram):

Përtej lëndëve ushqyese thelbësore, fruti i dragoit siguron komponime të dobishme bimore si polifenole, karotenoide dhe betacianina.

Përmbledhje: Fruti i dragoit është i ulët në kalori, por i pasur me vitamina, minerale dhe komponime të dobishme bimore si polifenole, karotenoide dhe betacianina.

2. Fruti i dragoit mund të ndihmojë në luftimin e sëmundjeve kronike

Radikalet e lira janë molekula të paqëndrueshme që shkaktojnë dëmtimin e qelizave, të cilat mund të çojnë në inflamacion dhe sëmundje.

Një mënyrë për ta luftuar këtë është duke ngrënë ushqime të pasura me antioksidantë si fruti i dragoit.

Antioksidantët funksionojnë duke neutralizuar radikalet e lira, duke parandaluar kështu dëmtimin dhe inflamacionin e qelizave.

Studimet sugjerojnë që dietat e larta në antioksidantë mund të ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kronike siç janë sëmundjet e zemrës, kanceri, diabeti dhe artriti.

Fruti i dragoit përmban disa lloje të antioksidantëve të fuqishëm, duke përfshirë:

Fruti i Dragoit: Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë
Sugjeruar për ju: Fruti i Dragoit: Ushqyerja, përfitimet dhe si ta hani atë

E rëndësishmja, antioksidantët funksionojnë më mirë kur hahen natyrshëm në ushqim, sesa në formën e pilulave ose si shtesë. Shtojcat antioksiduese mund të kenë efekte të dëmshme dhe marrja e tyre pa mbikëqyrje mjekësore nuk rekomandohet.

Nga ana tjetër, fruti i dragoit rekomandohet shumë.

Përmbledhje: Fruti i dragoit përmban antioksidantë vitaminë C, beta-karoten, likopen dhe betalain. Studimet kanë lidhur dietat e larta në antioksidantë me një rrezik të zvogëluar të sëmundjeve kronike.

3. Fruti i dragoit është i ngarkuar me fibra

Fibrat dietike janë karbohidrate të patretshme që mburren me një listë të gjerë të përfitimeve të mundshme shëndetësore.

Autoritetet shëndetësore rekomandojnë 25 gram fibra në ditë për gratë dhe 38 gram për burrat. Ashtu si antioksidantët, suplementet e fibrave nuk kanë të njëjtat përfitime shëndetësore si fibrat nga ushqimet.

Sugjeruar për ju: 8 përfitime shëndetësore të papajës të bazuara në dëshmi

Me 7 gram për një gotë, fruti i dragoit është një burim i shkëlqyer i ushqimit të plotë.

Edhe pse fibrat janë ndoshta më të njohurat për rolin e tyre në tretje, hulumtimet kanë sugjeruar se ato mund të luajnë një rol në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës, menaxhimin e diabetit të tipit 2 dhe ruajtjen e peshës së shëndetshme trupore.

Edhe pse nevojiten më shumë kërkime, disa studime vëzhguese sugjerojnë që dietat e larta në fibra mund të mbrojnë kundër kancerit të zorrës së trashë.

Ndërsa asnjë studim nuk e ka lidhur frutin e dragoit me ndonjë nga këto kushte, përmbajtja e tij e lartë në fibra mund t'ju ndihmojë të përmbushni vlerat tuaja të rekomanduara ditore.

Sidoqoftë, është e rëndësishme të theksohet se dietat me fibra të lartë mund të kenë të meta, veçanërisht nëse jeni mësuar me një dietë me fibra të ulët. Për të shmangur shqetësimet në stomak, rrisni marrjen tuaj të fibrave dietike gradualisht dhe pini shumë lëngje.

Përmbledhje: Fruti i Dragoit ofron 7 gram fibra për racion, duke e bërë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për plotësimin e nevojave tuaja ditore për fibra.

4. Fruti i dragoit promovon një zorrë të shëndetshme

Zorrët tuaja janë shtëpia e rreth 100 trilion mikroorganizmave të ndryshëm, përfshirë më shumë se 400 lloje të baktereve.

Shumë studiues besojnë se ky komunitet i mikroorganizmave mund të ndikojë në shëndetin tuaj. Studimet njerëzore dhe shtazore kanë lidhur pabarazitë në zorrën tuaj me kushte si astma dhe sëmundjet e zemrës.

Duke pasur parasysh që fruti i dragoit përmban prebiotikë, ai potencialisht mund të përmirësojë ekuilibrin e baktereve të mira në zorrën tuaj.

Prebiotikët janë një lloj specifik i fibrave që promovojnë rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrën tuaj.

Ashtu si të gjitha fibrat, zorra juaj nuk mund t'i shpërbëjë ato. Sidoqoftë, bakteret në zorrën tuaj mund t'i tretin ato. Ata përdorin fibrat si lëndë djegëse për rritjen, dhe ju korrni përfitimet.

Sugjeruar për ju: 12 ushqime të shëndetshme të pasura me antioksidantë

Në veçanti, fruti i dragoit promovon kryesisht rritjen e dy familjeve të baktereve të shëndetshme: bakteret e acidit laktik dhe bifidobakteret.

Konsumimi i rregullt i prebiotikëve mund të zvogëlojë rrezikun e infeksionit në traktin tuaj tretës dhe diarre. Kjo ndodh sepse prebiotikët nxisin rritjen e baktereve të mira, të cilat studiuesit besojnë se mund të tejkalojnë të këqijat.

Për shembull, një studim në udhëtarët tregoi se ata që konsumuan prebiotikë para dhe gjatë udhëtimit përjetuan më pak dhe më pak episode të rënda të diarresë së udhëtarëve.

Disa studime sugjerojnë gjithashtu që prebiotikët mund të lehtësojnë simptomat e sëmundjeve inflamatore të zorrëve dhe kancerit të zorrës së trashë. Fatkeqësisht, këto gjetje janë të paqëndrueshme.

Ndërsa shumica e kërkimeve mbi prebiotikët janë të favorshme, kërkimi mbi aktivitetin prebiotik të frutave të dragoit është i kufizuar në studimet e tubave të provës. Nevojiten më shumë studime për të përcaktuar efektin e tij të vërtetë në zorrën e njeriut.

Përmbledhje: Fruti i dragoit mund të nxisë rritjen e baktereve të shëndetshme në zorrë, e cila shoqërohet me një trakt gastrointestinal të shëndetshëm.

5. Fruti i dragoit forcon sistemin tuaj imunitar

Aftësia e trupit tuaj për të luftuar infeksionin përcaktohet nga disa faktorë të ndryshëm, përfshirë cilësinë e dietës suaj.

Vitamina C dhe karotenoidet në frutin e dragoit mund të rrisin sistemin tuaj imunitar dhe të parandalojnë infeksionin duke mbrojtur qelizat e bardha të gjakut nga dëmtimi.

Qelizat e bardha të gjakut në sistemin tuaj imunitar sulmojnë dhe shkatërrojnë substanca të dëmshme. Sidoqoftë, ato janë jashtëzakonisht të ndjeshme ndaj dëmtimit nga radikalet e lira.

Si antioksidantë të fuqishëm, vitamina C dhe karotenoidet mund të neutralizojnë radikalet e lira dhe të mbrojnë qelizat e bardha të gjakut kundër dëmtimit.

Sugjeruar për ju: 8 përfitimet e provuara shëndetësore të jicama

Përmbledhje: Furnizimi i lartë i frutave të Dragoit me vitaminë C dhe karotenoide mund të ofrojë veti për rritjen e imunitetit.

6. Fruti i dragoit mund të rrisë nivelet e ulëta të hekurit

Fruti i dragoit është një nga të paktët fruta të freskëta që përmbajnë hekur.

Hekuri luan një rol vendimtar në transportimin e oksigjenit në të gjithë trupin tuaj. Ajo gjithashtu luan një rol të rëndësishëm në ndarjen e ushqimit në energji.

Fatkeqësisht, shumë njerëz nuk marrin mjaftueshëm hekur. Shtë vlerësuar se 30% e popullsisë së botës ka mungesë hekuri, duke e bërë atë mangësinë më të zakonshme ushqyese në të gjithë botën.

Për të luftuar nivelet e ulëta të hekurit, është e rëndësishme të konsumoni një sërë ushqimesh të pasura me hekur. Burimet e pasura të hekurit përfshijnë mish, peshk, bishtajore, arra dhe drithëra.

Fruti i dragoit mund të jetë një tjetër mundësi e shkëlqyeshme, pasi një racion përmban 8% të marrjes suaj të rekomanduar ditore (RDI). Ai gjithashtu përmban vitaminë C, e cila ndihmon trupin tuaj të thithë hekurin.

Përmbledhje: Fruti i Dragoit furnizon hekur së bashku me vitaminën C, një kombinim që mund të përmirësojë thithjen e këtij minerali të rëndësishëm nga trupi juaj.

7. Fruti i dragoit është një burim i mirë i magnezit

Fruti i Dragoit ofron më shumë magnez se shumica e frutave, me 18% të konsumit tuaj të rekomanduar ditor në vetëm një filxhan.

Mesatarisht, trupi juaj përmban 24 g magnez ose afërsisht një ons.

Pavarësisht nga kjo sasi në dukje e vogël, minerali është i pranishëm në secilën prej qelizave tuaja dhe merr pjesë në mbi 600 reaksione të rëndësishme kimike brenda trupit tuaj.

Për shembull, merr pjesë në reagimet e nevojshme për ndarjen e ushqimit në energji, tkurrjen e muskujve, formimin e kockave dhe madje edhe krijimin e ADN -së.

Nevojiten më shumë studime, por disa tregojnë se marrja më e madhe e magnezit mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

8 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të cherimoya (mollë krem)
Sugjeruar për ju: 8 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të cherimoya (mollë krem)

Studimet gjithashtu tregojnë se dietat adekuate në magnez mbështesin shëndetin e kockave.

Përmbledhje: Fruti i dragoit është një burim i madh i magnezit, një lëndë ushqyese e nevojshme për mbi 600 reaksione biokimike në trupin tuaj.

Si të hani fruta dragoi

Ndërsa lëkura e trashë dhe lëkure e frutave të dragoit mund të jetë frikësuese, ngrënia e këtij fruti është mjaft e thjeshtë.

Truku është gjetja e një të përkryer të pjekur.

Fruti i papjekur i dragoit do të jetë i gjelbër. Kërkoni një të kuqe të ndezur. Disa pika janë normale, por shumë njolla të ngjashme me mavijosjen mund të tregojnë se është e pjekur. Ashtu si avokado dhe kivi, një frut dragoi i pjekur duhet të jetë i butë, por jo i butë.

Ja se si të hani fruta të freskëta dragoi:

  1. Duke përdorur një thikë të mprehtë, prerë atë përgjysmë për së gjati.
  2. Hiqeni frutin me një lugë, ose prerë në kube duke prerë linja vertikale dhe horizontale në tul pa prerë në lëvozhgë. Shtyjeni në pjesën e pasme të lëkurës për të ekspozuar kubet dhe hiqini ato me një lugë ose gishta.
  3. Për ta shijuar, shtojeni në sallata, gojëmjaltë dhe kos, ose thjesht konsumojeni atë vetë.

Ju gjithashtu mund të gjeni fruta dragon në pjesën e ngrirë të disa dyqaneve ushqimore, të para-qëruara dhe të prera në kube. Ky është një opsion i përshtatshëm për një meze të lehtë të shijshme që përmban një grusht të dendur me lëndë ushqyese.

Përmbledhje: Fruti i dragoit është çuditërisht i thjeshtë për t’u përgatitur dhe mund të hahet vetë ose të shtohet në sallata, smoothie dhe kos.

Përmbledhje

Fruti i dragoit është një frut i shijshëm tropikal që ia vlen të provohet.

Ka shije të mahnitshme, ofron një ngjyrë të madhe në pjatën tuaj dhe furnizon lëndë ushqyese thelbësore, fibra prebiotike dhe komponime të dobishme bimore-të gjitha në një racion me kalori të ulët.

Nëse jeni duke kërkuar një mënyrë për të shtuar një larmi në marrjen tuaj të frutave, fruti i dragoit është një opsion i shijshëm me shumë përfitime të mundshme shëndetësore.

Sugjeruar për ju: 9 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të lakrës

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “7 përfitimet shëndetësore të frutave të dragoit”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt