3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Miell pa gluten

14 miellrat më të mirë pa gluten

Për ata që shmangin glutenin ekzistojnë një sërë alternativash të shëndetshme, pa gluten ndaj miellit të zakonshëm ose të grurit. Këtu janë 14 miellrat më të mirë pa gluten.

Gluteni
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
14 miellrat më të mirë pa gluten
Përditësuar së fundi më Qërshor 26, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Korrik 14, 2022.

Mielli është një përbërës i zakonshëm në shumë ushqime, duke përfshirë bukën, ëmbëlsirat dhe petët. Gjithashtu përdoret shpesh si trashës në salca dhe supa.

14 miellrat më të mirë pa gluten

Shumica e produkteve janë bërë nga mielli i bardhë ose gruri. Ndonëse nuk janë problematike për shumë njerëz, njerëzit me sëmundje celiac, ndjeshmëri ndaj glutenit jo celiac ose ata që shmangin glutenin për arsye të tjera nuk duhet të konsumojnë këto dy lloje mielli.

Për fat të mirë, ka një shumëllojshmëri të miellrave pa gluten në treg, secili me një shije, cilësi dhe përbërje ushqyese të ndryshme.

Këtu janë 14 miellrat më të mirë pa gluten.

1. Miell bajamesh

Mielli i bajames është një nga mielli më i zakonshëm pa drithëra dhe gluten. Është bërë nga bajame të bluara, të zbardhura, që do të thotë se lëkura është hequr.

Një filxhan miell bajame përmban rreth 90 bajame dhe ka një aromë arra. Përdoret zakonisht në produktet e pjekura dhe mund të jetë një alternativë pa drithëra ndaj bukës.

Zakonisht mund të zëvendësohet në një raport 1:1 në vend të miellit të rregullt ose të grurit. Nëse piqni me këtë lloj mielli, përdorni një vezë shtesë. Vini re se brumi do të jetë më i trashë dhe produkti juaj përfundimtar më i dendur.

Mielli i bajames përmban shumë minerale, duke përfshirë hekur, magnez, kalcium, kalium, bakër dhe mangan. Është gjithashtu një burim i mirë i vitaminës E dhe yndyrave të pangopura.

Megjithatë, përmbajtja e tij e yndyrës rrit numrin e kalorive në 640 për filxhan, që është 200 kalori më shumë se mielli i grurit.

Ndërsa bajamet dhe të gjitha arrat janë natyrshëm pa gluten, është ende e rëndësishme të lexoni paketën për të konfirmuar se mielli nuk është bërë në një objekt ku përpunohet gluteni.

Përmbledhje: Mielli i bajames është një zëvendësues ushqyes për miellrat që përmbajnë gluten dhe mund të përdoret në një shumëllojshmëri recetash pjekjeje.

2. Miell hikërror

Hikërror mund të përmbajë fjalën "grur", por nuk është një kokërr gruri dhe është pa gluten. I përket familjes së pseudodrithërave, një grup drithërash që hahen si drithërat, por që nuk i përkasin familjes së barit.

Mielli i hikërrorit ofron një aromë të pasur dhe tokësore dhe është i mirë për pjekjen e shpejtë të bukës dhe majasë.

8 kokrra pa gluten që janë super të shëndetshme
Sugjeruar për ju: 8 kokrra pa gluten që janë super të shëndetshme

Për shkak të mungesës së glutenit, ai ka tendencë të jetë i thërrmueshëm. Për të bërë një produkt cilësor, ai mund të kombinohet me miell tjetër pa gluten si miell orizi kafe.

Ai përmban një shumëllojshmëri të vitaminave B dhe është i pasur me minerale hekur, folate, magnez, zink, mangan dhe fibra. Mielli i hikërrorit është gjithashtu i lartë në antioksidantë, veçanërisht polifenol rutinë, i cili ka veti anti-inflamatore.

Hikërrori mund të kontaminohet me ushqime që përmbajnë gluten gjatë përpunimit, transportit ose kur përdoret si kulture rrotulluese me grurin. Sigurohuni që të kërkoni të certifikuar pa gluten në etiketë për të qenë të sigurt.

Përmbledhje: Mielli i hikërrorit është i pasur me fibra dhe lëndë ushqyese dhe përmban antioksidantë që ndihmojnë trupin të luftojë inflamacionin.

3. Miell melekuqe

Mielli i melekuqes është bërë nga një kokërr e lashtë drithëra që është rritur për më shumë se 5000 vjet. Kokrra është natyrisht pa gluten dhe konsiderohet si kokrra e pestë më e rëndësishme e drithërave në botë.

Ka një ngjyrë dhe strukturë të lehtë, si dhe një aromë të butë dhe të ëmbël. I konsideruar si një miell i rëndë ose i dendur, shpesh përzihet me miell të tjerë pa gluten ose përdoret në receta që kërkojnë sasi të vogla mielli.

Kokrrat e melekuqes janë të pasura me fibra dhe proteina, të cilat mund të ndihmojnë në ngadalësimin e përthithjes së sheqerit. Ai gjithashtu përmban një bollëk hekuri mineral, si dhe antioksidantë që ju ndihmojnë të luftoni inflamacionin.

Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e miellit të misrit: 11 alternativa efektive

Mielli i melekuqes mund të kontaminohet me gluten gjatë përpunimit. Kërkoni etiketën e certifikuar pa gluten.

Përmbledhje: Hulumtimet sugjerojnë se mielli i melekuqes përmban lëndë ushqyese që mund të ndihmojnë në reduktimin e inflamacionit dhe balancimin e niveleve të sheqerit në gjak.

4. Miell amaranti

Ashtu si hikërrori, amaranti konsiderohet një pseudodrithëra. Është një grup prej më shumë se 60 drithërash që dikur konsideroheshin si ushqimi kryesor në qytetërimet Inka, Maya dhe Aztec.

Amaranti ka një aromë prej dheu, arra dhe tenton të marrë aromën e përbërësve të tjerë. Mund të zëvendësojë 25% të miellit të grurit, por duhet të kombinohet me miell të tjerë gjatë pjekjes. Përdorimi më i mirë i këtij lloji të miellit është për të bërë tortilla, kore byreku dhe bukë.

Është i pasur me fibra, proteina dhe mikronutrientët mangan, magnez, fosfor, hekur dhe selen. Këto lëndë ushqyese ndihmojnë funksionin e trurit, shëndetin e kockave dhe sintezën e ADN-së.

Nëse keni intolerancë ndaj glutenit, sigurohuni që të lexoni etiketat. Amaranti i përpunuar në të njëjtat ambiente si gruri mund të përmbajë gjurmë gluteni.

Përmbledhje: Mielli i amarantit është i pasur me lëndë ushqyese që luajnë një rol në shëndetin e trurit, shëndetin e kockave dhe sintezën e ADN-së.

5. Miell Teff

Teff është kokrra më e vogël në botë dhe është 1/100 e madhësisë së një bërthame gruri.

Ajo vjen në një larmi ngjyrash, duke filluar nga e bardha në të kuqe në kafe të errët. Ngjyrat e lehta kanë një shije të butë, ndërsa nuancat e errëta janë më të shijshme prej dheu.

Mielli Teff është përdorur tradicionalisht për të bërë injera, një bukë etiopiane e fermentuar, e ngjashme me brumin e thartë. Tani përdoret edhe për ushqime të tjera si petulla, drithëra, bukë dhe ushqime. Mund të zëvendësohet për 25-50% të miellit të grurit ose të gjithanshme.

Sugjeruar për ju: 6 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të amarantit

Mielli Teff është i pasur me proteina, i cili nxit ndjenjën e ngopjes dhe mund të ndihmojë në reduktimin e dëshirave.

Përmbajtja e lartë e fibrave mund të ndihmojë në menaxhimin e sheqerit në gjak, uljen e oreksit dhe humbjen e peshës.

Për më tepër, ai përmban më shumë kalcium se çdo kokërr tjetër dhe është i vetmi drith i lashtë që përmban vitaminë C.

Si me çdo kokërr, për të siguruar që mielli juaj teff është 100% pa gluten, shikoni se ku është përpunuar.

Përmbledhje: Teff është kokrra më e vogël në botë. Megjithatë, mielli i tij është i mbushur me një grusht ushqyes.

6. Miell me shigjeta

Mielli i shigjetës është një pluhur më pak i zakonshëm pa gluten dhe kokrra. Është bërë nga një substancë niseshte e nxjerrë nga një bimë tropikale e njohur si Maranta arundinacea.

Është një miell i gjithanshëm dhe mund të përdoret si trashës ose i përzier me miell bajamesh, kokosi ose tapioke për receta buke dhe ëmbëlsirash. Nëse dëshironi një produkt krokant dhe krokant, përdorni atë më vete.

Ky miell është i pasur me kalium, vitamina B dhe hekur. Studimet kanë treguar se mund të stimulojë qelizat imune dhe të rrisë funksionin imunitar.

Përmbledhje: Mielli i shigjetës me bazë niseshteje mund të jetë një trashës i mirë ose i përzier me miell tjetër për të krijuar produkte buke. Mund të sigurojë edhe një nxitje imunitare.

7. Miell orizi kaf

Mielli i orizit kaf bëhet nga orizi i grirë. Konsiderohet si një miell me drithëra të plota dhe përmban krunde, embrion dhe endosperm.

Ka një aromë arra dhe mund të përdoret për të bërë një roux, për të trashur salcat ose për të përgatitur ushqime me bukë, si peshku dhe pula. Mielli i orizit kafe përdoret shpesh për të bërë petë dhe mund të kombinohet me miell të tjerë pa gluten për receta buke, biskotash dhe ëmbëlsirash.

Ky miell është i lartë në proteina dhe fibra, të cilat të dyja mund të ndihmojnë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe në uljen e peshës trupore.

Është gjithashtu i pasur me hekur, vitamina B, magnez dhe mangan, si dhe komponime bimore të quajtura lignan. Hulumtimet sugjerojnë se lignanet ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës.

Për të shmangur ndotjen me gluten, kërkoni miell orizi kafe që nuk janë prodhuar në një objekt që gjithashtu përpunon grurin.

Sugjeruar për ju: 6 zëvendësues inteligjentë të niseshtës së tapiokës

Përmbledhje: Mielli i bërë nga orizi kaf ofron një sërë përfitimesh shëndetësore. Mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak, në uljen e peshës trupore dhe në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës.

8. Miell tërshërë

Mielli i tërshërës bëhet duke bluar tërshërën me drithëra të plota. Ai u jep produkteve të pjekura më shumë aromë se mielli për të gjitha përdorimet dhe rezulton në një strukturë më të përtypur dhe më të thërrmuar.

Pjekja me miell tërshërë ka të ngjarë ta bëjë produktin tuaj përfundimtar më të lagësht. Për shkak të mungesës së glutenit, disa përbërës do të duhet të rregullohen për të krijuar produkte të pjekura të lehta dhe me gëzof.

Tërshëra përmban një lloj fibre të tretshme të quajtur beta-glukan, e cila ka përfitime të shumta shëndetësore. Kjo fibër mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit "të keq" LDL, si dhe nivelet e sheqerit në gjak dhe insulinës.

Ato janë gjithashtu të pasura me lëndë ushqyese të tjera si proteina, magnez, fosfor, vitamina B dhe grupi antioksidant avenantramidet.

Tërshëra dhe mielli i tërshërës shpesh janë subjekt i kontaminimit, në varësi të mënyrës se si janë rritur dhe ku janë përpunuar. Nëse nuk mund të hani gluten, sigurohuni që të kërkoni produkte që janë certifikuar pa gluten.

Përmbledhje: Mielli i tërshërës ofron fibra të tretshme dhe antioksidantë që mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të zemrës dhe në uljen e niveleve të sheqerit në gjak. Vini re se mund të jetë i kontaminuar me gluten.

10. Miell qiqrash

Qiqrat janë pjesë e familjes së bishtajoreve. Mielli i qiqrave bëhet nga qiqrat e thata dhe njihet edhe si miell garbanzo, miell gram dhe besan.

Qiqrat kanë një shije arrë dhe një strukturë kokrrash dhe janë të njohura në kuzhinën e Lindjes së Mesme dhe atë indiane. Mielli i qiqrave përdoret për të bërë falafel, humus dhe soka.

Është një burim i mirë i fibrave dhe proteinave me bazë bimore. Këto lëndë ushqyese punojnë së bashku për të ngadalësuar tretjen, për të nxitur ngopjen dhe për të menaxhuar peshën trupore.

Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara
Sugjeruar për ju: Zëvendësuesit e miellit që ngrihen vetë: 12 opsione të zgjuara

Mielli i qiqrave është gjithashtu i pasur me minerale magnez dhe kalium, të cilat të dyja luajnë një rol pozitiv në rritjen e shëndetit të zemrës.

Kontaminimi i kryqëzuar mund të ndodhë me disa ushqime të prodhuara të bëra me miell të tjerë që përmbajnë gluten.

Përmbledhje: Si bishtajore, mielli i qiqrave ofron proteina me bazë bimore, fibra dhe lëndë ushqyese të tjera që mund të mbrojnë kundër sëmundjeve të zemrës.

11. Miell kokosi

Mielli i kokosit është bërë nga mishi i tharë i kokosit dhe ofron një aromë të butë kokosi.

Cilësia e tij e lehtë jep rezultate të ngjashme me miellin e zakonshëm dhe është i mirë për pjekjen e bukës dhe ëmbëlsirave. Vini re se mielli i kokosit thith shumë më shumë ujë sesa mielli i zakonshëm ose i bajames.

Është i pasur me acid laurik me yndyrë të ngopur. Ky triglicerid me zinxhir të mesëm mund të sigurojë energji për trupin tuaj dhe mund të ndihmojë në uljen e kolesterolit "të keq" LDL në kombinim me përmbajtjen e fibrave të miellit.

Hulumtimet sugjerojnë se përmbajtja e fibrave mund të ndihmojë në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të sheqerit në gjak, pasi nuk shkakton rritjen e tyre.

Mielli i kokosit është një opsion i mirë për ata që kanë alergji ndaj arrave dhe glutenit. Mund të kontaminohet në fazën e përpunimit, prandaj sigurohuni që të shikoni se ku është prodhuar mielli juaj.

Përmbledhje: Plot fibra dhe yndyra të shëndetshme të ngopura, mielli i kokosit është një opsion i mirë për ata me alergji ushqimore.

12. Miell tapioke

Mielli i tapiokës është bërë nga lëngu niseshte i nxjerrë nga rrënja e kasave të Amerikës së Jugut.

Ky miell përdoret si trashës në supa, salca dhe byrekë dhe nuk ka aromë apo shije të dallueshme. Mund të përdoret gjithashtu në kombinim me miell të tjerë pa gluten në recetat e bukës.

Përveç karbohidrateve, mielli i tapiokës ofron pak vlera ushqyese në formën e fibrave, proteinave ose mikronutrientëve. Konsiderohet inferior ndaj miellrave të tjerë me drithëra integrale dhe pa gluten dhe shpesh mendohet si kalori boshe.

Sugjeruar për ju: Mielli i bajames: Ushqyerja, përfitimet dhe mënyra e përdorimit të tij

Një përfitim shëndetësor i miellit të tapiokës është përmbajtja e tij rezistente e niseshtës, e cila funksionon si fibra. Rezistente ndaj tretjes, kjo niseshte lidhet me përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës, uljen e niveleve të sheqerit në gjak, uljen e oreksit dhe përfitime të tjera të tretjes.

Nëse jeni në një dietë pa gluten, sigurohuni që mielli i tapiokës të mos kombinohet me një miell tjetër që përmban gluten.

Përmbledhje: I ulët në lëndë ushqyese të përgjithshme, mielli i tapiokës është një opsion i mirë mielli pa drithëra, gluten dhe arra për të trashur lëngjet dhe për t'u përdorur në produktet e bukës. Mund të ofrojë gjithashtu përfitime të tretjes.

13. Miell Cassava

Cassava është një perime ose zhardhok me rrënjë niseshte me origjinë nga Amerika e Jugut. Njihet gjithashtu si yuca.

Në ndryshim nga mielli i tapiokës, i cili bëhet nga një lëng niseshte i nxjerrë nga rrënja e kasave, mielli i kasave bëhet duke grirë dhe tharë të gjithë rrënjën.

Ky miell është pa gluten, kokrra dhe arra.

Është më i ngjashëm me miellin e bardhë dhe mund të përdoret lehtësisht në recetat që kërkojnë miell për të gjitha qëllimet. Ka një aromë neutrale dhe është lehtësisht i tretshëm. Është gjithashtu më pak kalori sesa mielli i kokosit ose bajames.

Mielli i kasavës përbëhet kryesisht nga karbohidrate. Ngjashëm me miellin e tapiokës, ai gjithashtu siguron niseshte rezistente, e cila ka një sërë përfitimesh të sistemit tretës.

Disa kërkime sugjerojnë se përmbajtja rezistente e niseshtës në këtë lloj mielli mund të ndihmojë në uljen e niveleve të sheqerit në gjak dhe në përmirësimin e ndjeshmërisë ndaj insulinës. Vini re se përpunimi i rrënjës së kasavës mund të ulë nivelet e niseshtës rezistente të pranishme në miell.

Për shkak se mielli i kasavës mund të përdoret vetëm në produktet ushqimore, ka më pak gjasa të kontaminohet. Sidoqoftë, është gjithmonë e rëndësishme të shikoni se ku është përpunuar produkti.

Sugjeruar për ju: Cassava: Ushqyes, përfitime, dobësi, përdorime dhe më shumë

Përmbledhje: Mielli i kasavës pa gluten, drithëra dhe arra është një zgjedhje e mirë për ata me alergji ushqimore. Përmbajtja e tij rezistente e niseshtës mund të ofrojë gjithashtu disa përfitime të tretjes.

14. Miell tigernut

Pavarësisht nga emri i tij, mielli i tigërve nuk bëhet nga arrat. Tigerrat janë perime me rrënjë të vogla që rriten në Afrikën e Veriut dhe në Mesdhe.

Mielli i Tigernut ka një aromë të ëmbël dhe arrave që funksionon mirë në produktet e pjekura. Ëmbëlsia e saj ju lejon të zvogëloni sasinë e sheqerit në recetën tuaj.

Vini re se është pak më i trashë se mielli i bardhë dhe ka të ngjarë të rezultojë në produkte me më shumë cilësi.

Një e katërta e filxhanit përmban 10 gram fibra, të cilat mund të ndihmojnë në uljen e kolesterolit. Mielli i Tigernut është gjithashtu i pasur me yndyra të shëndetshme të pangopura, hekur, fosfor, kalium dhe vitamina E dhe C.

Më të reja në tregun pa gluten, pak kompani e prodhojnë këtë miell. Rreziku i ndotjes me gluten është i ulët, pasi tigëri nuk ka bazë drithi.

Përmbledhje: I pasur me lëndë ushqyese, mielli i tigërve ofron një alternativë të lehtë të miellit të bardhë në produktet e pjekura.

Përmbledhje

Ekziston një shumëllojshmëri alternativash të shëndetshme, pa gluten ndaj miellit të zakonshëm ose të grurit për njerëzit me sëmundje celiac, ndjeshmëri ndaj glutenit jo celiac ose ata që shmangin glutenin për arsye të tjera.

Disa miell pa gluten kanë më shumë lëndë ushqyese se të tjerët, duke i bërë ato zgjedhje më të shëndetshme për t'i përfshirë në dietën tuaj.

Shumë miell pa gluten kërkojnë rregullime të recetave ose kombinime të llojeve të ndryshme të miellrave pa gluten për të krijuar një produkt përfundimtar të shijshëm. Sigurohuni që të vlerësoni recetën tuaj.

Nëse zgjidhni ose keni nevojë për miell pa gluten, sigurohuni që të krahasoni lëndët ushqyese, shijen dhe përbërjen e recetës përpara se të zgjidhni miellin tuaj.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “14 miellrat më të mirë pa gluten”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt