3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ushqimet që ndihmojnë me fryrjen

Lista e 20 ushqimeve dhe pijeve që ndihmojnë me fryrjen

Ajo që hani dhe pini mund të ndikojë ndjeshëm në fryrje dhe probleme të tjera të tretjes. Këtu janë 20 ushqime dhe pije që mund të ndihmojnë me fryrjen.

Ushqimet
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
20 ushqime dhe pije që ndihmojnë me fryrjen
Përditësuar së fundi më Qërshor 16, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Qërshor 25, 2022.

Fryrja e barkut është një problem i zakonshëm që shpesh shkaktohet nga çështje si kapsllëku ose gazi i tepërt.

20 ushqime dhe pije që ndihmojnë me fryrjen

Plus, ajo që hani dhe pini mund të ndikojë ndjeshëm në fryrje dhe probleme të tjera të tretjes.

Për fat të mirë, shumë përbërës janë treguar se nxisin rregullsinë, parandalojnë mbajtjen e lëngjeve dhe përmirësojnë shëndetin e zorrëve, të gjitha këto mund të ndihmojnë në mbajtjen e fryrjes së barkut.

Këtu janë 20 ushqime dhe pije që mund të ndihmojnë me fryrjen.

1. Avokado

Avokadot janë shumë ushqyese, duke paketuar një sasi të mirë të folatit dhe vitaminave C dhe K në çdo porcion.

Ato janë gjithashtu të pasura me kalium, një mineral thelbësor i përfshirë në rregullimin e ekuilibrit të lëngjeve dhe niveleve të natriumit për të parandaluar mbajtjen e ujit.

Për më tepër, ato janë të pasura me fibra, të cilat lëvizin ngadalë nëpër traktin tuaj të tretjes për të mbështetur rregullsinë dhe për të ndihmuar në parandalimin e kapsllëkut dhe fryrjes.

2. Kastravec

Kastravecat përmbajnë rreth 95% ujë, duke i bërë ata të shkëlqyeshëm për lehtësimin e fryrjes.

Ngrënia e ushqimeve me përmbajtje të lartë uji mund t'ju ndihmojë të qëndroni të hidratuar dhe të plotësoni nevojat tuaja ditore për lëngje.

Kjo mund të parandalojë mbajtjen e ujit dhe të lehtësojë fryrjen e shkaktuar nga dehidratimi.

3. Kos

Kosi është i mbushur me probiotikë, një lloj bakteri i dobishëm që luan një rol kyç në shëndetin e zorrëve.

Sipas disa studimeve, probiotikët mund të përmirësojnë shpeshtësinë dhe qëndrueshmërinë e jashtëqitjes për të promovuar rregullsinë.

Për më tepër, probiotikët janë treguar se reduktojnë fryrjen dhe distensionin e barkut të shkaktuar nga kushte si sindroma e zorrës së irrituar (IBS), një çrregullim i zakonshëm që prek zorrën e trashë.

4. Manaferrat

Manaferrat si luleshtrydhet, boronicat dhe manaferrat janë të ngarkuara me antioksidantë, vitamina dhe minerale.

Ato janë gjithashtu të larta në fibra. Manaferra, për shembull, përmbajnë gati 8 gram fibra për filxhan (150 gram).

Rritja e marrjes së fibrave mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve dhe të zbusë jashtëqitjen tuaj për të parandaluar kapsllëkun dhe fryrjen.

Si të hiqni fryrjen: 8 mënyra të thjeshta për të hequr fryrjen
Sugjeruar për ju: Si të hiqni fryrjen: 8 mënyra të thjeshta për të hequr fryrjen

5. Çaji jeshil

Çaji jeshil është një alternativë e shkëlqyer për t'ju ndihmuar të qëndroni të hidratuar dhe të parandaloni mbajtjen e lëngjeve.

Ai është i mbushur me antioksidantë si epigallocatechin gallate (EGCG), i cili mund të neutralizojë radikalet e lira të dëmshme dhe të zvogëlojë inflamacionin në trupin tuaj.

Çaji jeshil përmban gjithashtu kafeinë, një përbërës që stimulon lëvizjen e traktit tretës dhe vepron si një laksativ natyral për të mbështetur rregullsinë. Nga ana tjetër, kjo mund të zvogëlojë fryrjen.

6. Selino

Selino është një perime ushqyese që përmban rreth 95% ujë.

Përveç përmbajtjes së lartë të ujit, selinoja përmban manitol, një lloj alkooli sheqeri që zbut jashtëqitjen për të nxitur rregullsinë duke tërhequr ujin në traktin tretës.

Për më tepër, rrënja e perimeve konsiderohet një diuretik natyral. Kjo do të thotë se rrit prodhimin e urinës për të hequr ujin dhe natriumin e tepërt nga trupi juaj, gjë që mund të ndihmojë në zbutjen e fryrjes.

7. Xhenxhefil

Xhenxhefili është një barishte e njohur për aftësinë e saj për të qetësuar shqetësimet e tretjes.

Për shembull, disa kërkime tregojnë se xhenxhefili mund të përshpejtojë zbrazjen e stomakut për të parandaluar fryrjen dhe ndjenjën e ngopjes.

Ai gjithashtu përmban një enzimë të quajtur zingibain, e cila ndihmon në zbërthimin e proteinave në mënyrë më efikase për të mbështetur tretjen e shëndetshme.

Sugjeruar për ju: 12 ushqimet më të mira për stomakun e mërzitur

8. Kombucha

Kombucha është një lloj pije e fermentuar e bërë zakonisht nga çaji i zi ose jeshil.

Ashtu si ushqimet e tjera të fermentuara, ai është i pasur me probiotikë dhe mund të promovojë shëndetin dhe rregullsinë e zorrëve.

Gjithashtu mund t'ju mbajë të hidratuar dhe të shtrydh më shumë antioksidantë që luftojnë inflamacionin në dietën tuaj të përditshme për të ndihmuar në mposhtjen e fryrjes.

9. Banane

Bananet janë të njohura për shijen, transportueshmërinë dhe komoditetin e tyre.

Ato janë gjithashtu shumë ushqyese dhe një burim i shkëlqyer fibrash, me 3 gram fibra që gjenden në 1 banane mesatare (118 gram).

Përveç kësaj, ato janë të pasura me kalium, një lëndë ushqyese që mbështet një ekuilibër të shëndetshëm të lëngjeve. Nga ana tjetër, kjo mund të parandalojë fryrjen dhe mbajtjen e ujit.

10. Papaja

Papaja është një lloj fruti tropikal i njohur për aromën e ëmbël dhe strukturën e butë dhe kremoze.

Ai jo vetëm që ka një përmbajtje të lartë uji, por gjithashtu siguron shumë fibra në çdo shërbim.

Ai gjithashtu përmban një enzimë të quajtur papain, e cila ndihmon trupin tuaj të shpërbëjë aminoacidet. Kjo inkurajon tretje të shëndetshme dhe mund të ndihmojë në parandalimin e fryrjes.

11. Asparagus

Asparagu është një burim i madh fibrash, duke siguruar gati 3 gramë në çdo 1 filxhan (134 gram).

Ai gjithashtu përmban një sasi të mirë të inulinës, një lloj fibre prebiotike që gjendet në një shumëllojshmëri ushqimesh.

Studimet tregojnë se inulina mund të mbështesë shëndetin e zorrëve dhe të rrisë rregullsinë, gjë që mund të ndihmojë në parandalimin e fryrjes dhe kapsllëkut.

12. Tërshërë

Shijimi i një tas me tërshërë në mëngjes mund të jetë një mënyrë e lehtë dhe efektive për të luftuar fryrjen.

Kjo për shkak se tërshëra është e mbushur me fibra, me 4 gramë në çdo 1/2 filxhan (40 gram).

Sugjeruar për ju: 19 ushqimet më të mira për të përmirësuar tretjen

Plus, ato përmbajnë një lloj specifik të fibrave të quajtur beta glukan, i cili ka veti të fuqishme anti-inflamatore.

13. Ananasi

Ananasi është një frut tropikal që ka një ndikim serioz kur bëhet fjalë për të ushqyerit, me shumë vitaminë C, mangan dhe vitamina B në çdo porcion.

Ananasi gjithashtu përmban bromelainë, një enzimë që është përdorur prej kohësh në mjekësinë tradicionale për trajtimin e çrregullimeve të tretjes.

Në disa studime, bromelaina është treguar se lufton inflamacionin, i cili përmirëson çështjet si fryrja dhe ënjtja.

14. Shafran i Indisë

Shafrani i Indisë është një erëz që përdoret shpesh për të ndriçuar kerri, supa dhe pjata anësore.

Ai përmban një përbërës të quajtur kurkumin, i cili është studiuar gjerësisht për efektet e tij anti-inflamatore.

Sipas disa studimeve, kurkumina mund të përmirësojë gjithashtu shëndetin e zorrëve dhe të zvogëlojë simptomat e IBS, duke përfshirë gazrat, fryrjen dhe kapsllëkun.

15. Kuinoa

Nëse keni fryrje pasi keni ngrënë ushqime si makarona, kriker dhe bukë, mund të ia vlen të provoni drithërat pa gluten si quinoa.

Konsumimi i ushqimeve që përmbajnë gluten mund të shkaktojë probleme me tretjen si fryrje te njerëzit me sëmundje celiac dhe ndjeshmëri jo-celiake ndaj glutenit.

Quinoa është gjithashtu e pasur me shumë përbërës të tjerë të dobishëm si fibra dhe antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e fryrjes së barkut – edhe nëse nuk jeni në një dietë pa gluten.

16. Mollët

Mollët kanë përmbajtje të lartë uji dhe janë të pasura me kalium, i cili mbështet një ekuilibër të shëndetshëm të lëngjeve dhe ju ndihmon të qëndroni të hidratuar.

Për më tepër, ato janë të mbushura me fibra, me pothuajse 5 gramë në vetëm 1 mollë mesatare (200 gramë).

Në veçanti, mollët janë të larta në një lloj fibrash të tretshme të quajtur pektinë, e cila mund të përshpejtojë lëvizjen e ushqimit ndërsa kalon nëpër traktin tuaj tretës për të trajtuar kapsllëkun dhe fryrjen.

17. Raven

Edhe pse shpesh shtohet në ëmbëlsirat si byrekët, ëmbëlsirat dhe patatet e skuqura, raven nuk është një frut. Përkundrazi, është një perime e njohur për kërcellin e saj të gjallë të ngrënshëm.

Raven përmban një përbërje të quajtur sennoside. Ky përbërës pengon transportin e ujit nga luminal në anën vaskulare të zorrës së trashë, duke vepruar si një laksativ natyral për të stimuluar lëvizjet e zorrëve.

Sugjeruar për ju: 17 ushqimet më të mira për të lehtësuar kapsllëkun

Për më tepër, mund të ndihmojë në rritjen e marrjes së fibrave, me mbi 2 gram fibra në çdo filxhan (122 gram) kërcell raven.

18. Kivi

Kivi është një frut popullor i pasur me disa lëndë ushqyese kryesore, duke përfshirë fibra dhe kalium.

Ai gjithashtu përmban aktinidinë, një enzimë e treguar për përmirësimin e tretjes dhe përshpejtimin e zbrazjes së stomakut në disa studime të kafshëve.

Si i tillë, disa studime sugjerojnë se kivi mund të përfitojë shumë probleme të tretjes dhe të ndihmojë në reduktimin e fryrjes, dhimbjes së stomakut dhe kapsllëkut.

19. Çaj menteje

Çaji i mentes është një çaj bimor që përdoret gjerësisht për të trajtuar një sërë kushtesh të tretjes.

Vaji i mentes, në veçanti, është treguar se ul inflamacionin dhe trajton simptomat e IBS si dhimbje stomaku, kapsllëk dhe fryrje. Plus, mund të ndihmojë në parandalimin e spazmave të muskujve në stomak dhe zorrë, të cilat gjithashtu mund të ndihmojnë në parandalimin e fryrjes.

Thënë kështu, nevojiten më shumë kërkime për të konfirmuar nëse përfitimet e vajit të mentës vlejnë edhe për çajin e mentes.

20. Kopër

I lidhur ngushtë me perimet si karotat, selinoja dhe majdanozi, kopër është një bimë e njohur për aromën e saj të veçantë si jamballi.

Është interesante që studimet tregojnë se kopër dhe farat e tij kanë veti antispazmatike, që do të thotë se mund të ndihmojnë në relaksimin e muskujve në traktin tuaj të zorrëve për të ofruar lehtësim nga gazrat dhe fryrjet.

Ai gjithashtu vepron si një diuretik për të rritur prodhimin e urinës dhe për të reduktuar mbajtjen e ujit.

Mënyra të tjera për të parandaluar fryrjen

Përveç përfshirjes së disa prej ushqimeve dhe pijeve të listuara më sipër në dietën tuaj ditore, disa strategji të tjera mund të ndihmojnë në parandalimin e fryrjes.

Si fillim, sigurohuni që të hani ngadalë dhe të përtypni ushqimin tërësisht. Kjo mund të ndihmojë në uljen e sasisë së ajrit që gëlltitni për të parandaluar grumbullimin e gazit.

19 laksativë natyralë për kapsllëkun
Sugjeruar për ju: 19 laksativë natyralë për kapsllëkun

Disa kërkime sugjerojnë gjithashtu se marrja e suplementeve si probiotikët ose enzimat tretëse mund të jetë e dobishme.

Për të identifikuar nëse disa ushqime po shkaktojnë probleme me tretjen tuaj, mund të konsideroni gjithashtu të gjurmoni marrjen e ushqimit tuaj.

Për shembull, ushqimet e pasura me oligosakaride, disakaride, monosakaride dhe poliole (FODMAP) të fermentueshme – të tilla si fasulet, produktet e qumështit dhe hudhra – shkaktojnë simptoma të tretjes si gazra dhe fryrje te disa njerëz.

Përbërës të tjerë që zakonisht shkaktojnë fryrje përfshijnë alkoolet e sheqerit, perimet kryqëzore, pijet e gazuara dhe birra.

Është gjithashtu e rëndësishme të flini shumë dhe të bëni ushtrime të rregullta fizike, pasi studimet tregojnë se privimi i gjumit dhe pasiviteti fizik mund të ndikojnë në shëndetin e tretjes dhe të përkeqësojnë çështje si fryrja.

Së fundi, ju gjithashtu mund të konsideroni të konsultoheni me një mjek për të përcaktuar nëse keni ndonjë ndjeshmëri ndaj ushqimit ose kushte të tjera themelore që mund të kontribuojnë në fryrje, siç është IBS.

Përmbledhje

Fryrja e barkut është një çështje e zakonshme që mund të shkaktohet nga disa kushte.

Shumë ushqime dhe pije mund të ndihmojnë në uljen e fryrjes duke reduktuar kapsllëkun, duke lehtësuar inflamacionin dhe duke mbështetur një ekuilibër të shëndetshëm të lëngjeve.

Përtypja e plotë e ushqimit, marrja e suplementeve të caktuara dhe përcaktimi nëse disa përbërës kontribuojnë në problemet tuaja të tretjes mund të ndihmojnë gjithashtu në lehtësimin e fryrjes.

Nëse simptomat tuaja janë serioze ose vazhdojnë, konsideroni të konsultoheni me një mjek për rekomandime dhe trajtim të personalizuar.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “20 ushqime dhe pije që ndihmojnë me fryrjen”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt