3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Ushqimet që shkaktojnë kruajtje

8 ushqime që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik

Megjithëse një gamë e gjerë kushtesh mund të shkaktojnë kruajtje të lëkurës, shpesh është një simptomë e zakonshme e alergjisë ushqimore. Ja 8 ushqimet që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik.

Ushqimet
Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
8 ushqime që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik
Përditësuar së fundi më Qërshor 7, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Qërshor 7, 2022.

Megjithëse një gamë e gjerë kushtesh mund të shkaktojnë kruajtje në lëkurë, kruarja e lëkurës është shpesh një simptomë e zakonshme e alergjisë ushqimore.

8 ushqime që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik

Alergjitë ushqimore zakonisht shkaktohen nga ekspozimi ndaj proteinave specifike në ushqime, të cilat sistemi imunitar i identifikon si pushtues dhe prodhon antitrupa për të luftuar kundër.

Identifikimi i alergjenëve të mundshëm në dietën tuaj është mënyra më e mirë për të shmangur simptomat negative të një alergjie ushqimore, duke përfshirë kruajtjen.

Ja 8 ushqimet që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik.

1. Soja

Megjithëse alergjitë ndaj sojës janë më të zakonshme tek foshnjat dhe fëmijët, vlerësohet se alergjitë ndaj sojës mund të prekin deri në 0.5% të popullsisë së përgjithshme.

Kjo alergji shkaktohet nga një reagim ndaj proteinës së sojës, e cila gjendet në shumë produkte me bazë soje si soja, edamame, miso, tofu dhe tempeh.

Alergjitë e sojës mund të shkaktojnë disa efekte anësore, duke përfshirë dermatitin atopik, i cili karakterizohet nga kruajtje dhe inflamacion i lëkurës.

Mund të shkaktojë gjithashtu efekte të tjera negative shëndetësore, duke përfshirë ënjtje, ndjesi shpimi gjilpërash në gojë, dhimbje stomaku dhe gulçim.

Megjithëse njerëzit me alergji ndaj sojës duhet të shmangin të gjitha produktet me bazë soje, disa përbërës të përpunuar si vaji i sojës i rafinuar dhe lecitina e sojës - një shtesë ushqimore - shpesh mund të konsumohen në mënyrë të sigurtë.

Përmbledhje: Alergjitë ndaj sojës shkaktohen nga një reaksion alergjik ndaj proteinës së sojës dhe mund të shkaktojnë kruajtje dhe inflamacion të lëkurës, dhimbje stomaku dhe gulçim.

2. Kikirikët

Alergjitë ndaj kikirikut nuk janë vetëm një nga alergjitë ushqimore më të zakonshme, por edhe një nga më të rrezikshmet.

Në mesin e atyre me alergji nga kikirikët, proteinat specifike që gjenden në kikirikë mund të shkaktojnë një përgjigje imune në trup.

Alergjitë e kikirikut shpesh karakterizohen nga skuqje të lëkurës dhe simptoma të tjera si ënjtje nën lëkurë, gulçim, gulçim dhe probleme me tretjen.

Në raste të rënda, alergjitë ndaj kikirikut mund të shkaktojnë edhe anafilaksinë, një reaksion alergjik kërcënues për jetën.

Hulumtimet tregojnë se astma mund të rrisë rrezikun e reaksioneve të rënda alergjike tek njerëzit me alergji nga kikirikët.

8 alergjitë ushqimore më të zakonshme
Sugjeruar për ju: 8 alergjitë ushqimore më të zakonshme

Në disa raste, vaji i kikirikut shumë i rafinuar mund të jetë i sigurt për ata që janë alergjikë ndaj kikirikëve. Megjithatë, vajrat e kikirikut të shtypur të ftohtë ose të parafinuar duhet të shmangen.

Ata me alergji ndaj kikirikut duhet të flasin me ofruesin e tyre të kujdesit shëndetësor përpara se të shtojnë produktet e kikirikut në dietën e tyre.

Përmbledhje: Alergjitë nga kikirikët shkaktohen nga proteinat në kikirikë dhe mund të shkaktojnë skuqje të lëkurës, ënjtje, frymëmarrje dhe gulçim.

3. Butak

Butakët janë një lloj peshku me një guaskë të fortë ose të jashtme të ngjashme me guaskën, duke përfshirë karkaleca, karavidhe, kallamar, gaforre dhe goca deti.

Alergjitë e butakut zakonisht shkaktohen nga një lloj proteine që gjendet në butak e njohur si tropomyosin.

Në raste të lehta, një reaksion alergjik ndaj butakëve mund të shkaktojë simptoma si urtikarie, skuqje të lëkurës dhe kruajtje.

Në rastet më të rënda, mund të shkaktojë edhe presion të ulët të gjakut, frymëmarrje të frymëmarrjes dhe madje edhe anafilaksi, e cila mund të jetë fatale.

Ndërsa disa njerëz me alergji ndaj butakëve përjetojnë reagime negative ndaj të gjithë butakëve, të tjerëve mund t'u duhet vetëm të shmangin disa lloje.

Përmbledhje: Një reaksion alergjik ndaj butakëve mund të shkaktojë urtikarie dhe kruajtje, së bashku me efekte të tjera anësore si presioni i ulët i gjakut, fishkëllima dhe anafilaksia.

4. Gruri

Gruri është një nga kulturat më të kultivuara në mbarë globin.

Sugjeruar për ju: Dietë pa laktozë: Ushqime që duhen ngrënë dhe shmangur

Është gjithashtu një nga alergjenët ushqimorë më të zakonshëm, duke prekur deri në 1% të fëmijëve dhe të rriturve.

Alergjitë e grurit shkaktohen nga ekspozimi ndaj proteinave që gjenden në grurë, duke përfshirë albuminën, gliadinën, globulinën dhe glutenin. Kjo mund të shkaktojë probleme si kruajtje, shqetësime në tretje dhe probleme të frymëmarrjes.

Disa kërkime tregojnë se alergjitë ndaj grurit janë më të zakonshme në mesin e atyre me kushte themelore si astma, ekzema ose alergjitë sezonale.

Ata që kanë alergji ndaj grurit duhet të shmangin të gjitha ushqimet që përmbajnë grurë, duke përfshirë bukën, miellin, makaronat, krisurat, kuskusin, bulgurin, farën dhe farinën.

Është gjithashtu e rëndësishme të lexoni me kujdes etiketat e ushqimeve, pasi gruri ndonjëherë gjendet edhe në produkte si salcat e sallatave, salcat, supat dhe mishrat e përpunuar.

Përmbledhje: Alergjitë e grurit shkaktohen nga proteinat që gjenden në grurë dhe mund të shkaktojnë kruajtje, probleme me tretjen dhe probleme të frymëmarrjes.

5. Qumështi i lopës

Alergjia ndaj qumështit të lopës është një problem që është veçanërisht i përhapur tek foshnjat dhe fëmijët.

Hirra dhe kazeina – dy proteina që gjenden në qumështin e lopës – janë dy fajtorët më të zakonshëm të reaksioneve alergjike.

Ndër ata që janë alergjikë ndaj tyre, ekspozimi mund të shkaktojë ënjtje të buzëve, gjuhës ose fytit, si dhe kruajtje ose ndjesi shpimi gjilpërash rreth gojës.

Mund të çojë gjithashtu në të vjella, diarre, ngërçe në stomak, fishkëllimë dhe anafilaksi.

Trajtimi përfshin shmangien e produkteve të qumështit dhe ushqimeve që përmbajnë qumësht lope, duke përfshirë kosin, djathin, gjalpin dhe akulloren.

Përmbledhje: Një reaksion alergjik ndaj proteinave që gjenden në qumështin e lopës mund të shkaktojë kruajtje, ënjtje të gjuhës ose fytit ose ndjesi shpimi gjilpërash rreth gojës.

6. Vezë

Alergjitë e vezëve zakonisht shkaktohen nga proteinat specifike që gjenden në të bardhat e vezës, duke përfshirë ovalbuminën, ovotransferinën, lizozimën e bardhë të vezës dhe ovomucinën.

Sugjeruar për ju: 21 shenja të zakonshme të intolerancës ndaj glutenit

Një nga simptomat kryesore të një alergjie ndaj vezëve është urtikaria, e cila mund të shkaktojë kruajtje, skuqje dhe ënjtje të lëkurës.

Mund të shkaktojë gjithashtu një sërë problemesh me tretjen, duke përfshirë të vjella, diarre dhe dhimbje stomaku.

Ndërsa disa njerëz me alergji ndaj vezëve të pulës mund të jenë në gjendje të shijojnë lloje të tjera vezësh, duke përfshirë vezët e rosës, patës ose thëllëzës, të tjerëve mund t'u duhet t'i shmangin krejtësisht vezët.

Për këtë arsye, nëse keni një alergji ndaj vezëve, është e rëndësishme të flisni me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor përpara se të përfshini lloje të tjera vezësh në dietën tuaj për të parandaluar simptomat negative.

Përmbledhje: Një alergji ndaj vezëve të pulës mund të shkaktojë urtikarie dhe probleme me tretjen.

7. Arrat e pemëve

Termi "arra e pemëve" i referohet çdo arrë që rritet në pemë, duke përfshirë bajamet, shqeme, arra, fëstëkët, arrat, lajthitë dhe arrat braziliane.

Alergjitë e arrave janë shumë të zakonshme, duke prekur rreth 4.9% të popullsisë në mbarë botën.

Reaksionet alergjike shkaktohen nga prania e proteinave specifike në arrat e pemëve, duke përfshirë oleozinat, leguminën, vicilinat dhe albuminat 2S.

Disa nga simptomat e shkaktuara nga një reaksion alergjik ndaj arrave përfshijnë kruajtje, ndjesi shpimi gjilpërash, skuqje të lëkurës dhe ënjtje të gojës.

Gjendje të tjera si astma, ekzema dhe ethet e barit mund të shoqërohen me reagime më të rënda ndaj arrave.

Shpesh, njerëzit me alergji ndaj arrave mund të përjetojnë një reaksion alergjik vetëm ndaj disa llojeve të arrave. Megjithatë, për shkak të rrezikut të kontaminimit të kryqëzuar në prodhimin e ushqimit, shpesh rekomandohet të shmangni fare arrat e pemëve nëse keni një alergji.

Përmbledhje: Alergjitë e arrave të pemëve mund të shkaktojnë kruajtje, ndjesi shpimi gjilpërash, skuqje të lëkurës dhe ënjtje të gojës.

8. Peshku

Alergjitë e peshkut shkaktohen nga një reaksion alergjik ndaj peshqve me pendë si toni, salmoni, mustakja dhe merluci.

Kjo zakonisht shkaktohet nga proteinat specifike që gjenden në peshq, duke përfshirë parvalbuminat.

Sugjeruar për ju: 8 intolerancat më të zakonshme ushqimore

Në mesin e atyre me alergji ndaj peshkut, ekspozimi ndaj këtyre proteinave mund të shkaktojë simptoma si urtikarie, kruajtje, dhimbje stomaku dhe kongjestion.

Disa njerëz mund të jenë alergjikë ndaj llojeve të veçanta të peshkut, por jo të tjerëve.

Megjithatë, ata me alergji ndaj peshkut zakonisht këshillohen të shmangin të gjithë peshqit dhe produktet e peshkut për shkak të rrezikut të kontaminimit të kryqëzuar.

Përmbledhje: Në mesin e atyre me alergji ndaj peshkut, ekspozimi ndaj proteinave specifike që gjenden në peshkun me dhëmbë mund të shkaktojë urtikarie, kruajtje, dhimbje stomaku dhe kongjestion.

Përmbledhje

Disa ushqime mund të shkaktojnë kruajtje si një reaksion alergjik.

Në shumicën e rasteve, kjo shkaktohet nga proteinat specifike që gjenden në ushqim, të cilat sistemi imunitar i identifikon si të dëmshme dhe prodhon antitrupa për të luftuar kundër.

Nëse keni kruajtje ose simptoma të tjera dhe dyshoni se mund të keni një alergji ushqimore, flisni menjëherë me ofruesin tuaj të kujdesit shëndetësor për të përcaktuar kursin më të mirë të trajtimit.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “8 ushqime që mund të shkaktojnë kruajtje si reaksion alergjik”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt