3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani

Mund të hani hudhër të papërpunuar?

Përfitimet dhe anët negative të ngrënies së hudhrës së papërpunuar

Hudhra është një përbërës popullor i shijuar si për aromën e saj unike ashtu edhe për përfitimet e fuqishme shëndetësore. Ky artikull hedh një vështrim më të afërt nëse duhet të hani hudhër të papërpunuar.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
A mund të hani hudhër të papërpunuar? Përfitimet dhe dobësitë
Përditësuar së fundi më Korrik 5, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Gusht 2, 2022.

Hudhra është një përbërës popullor i shijuar si për aromën e saj unike ashtu edhe për përfitimet e fuqishme shëndetësore.

A mund të hani hudhër të papërpunuar? Përfitimet dhe dobësitë

Sidoqoftë, hudhra zakonisht kaurdiset, piqet ose piqet përpara se të shtohet në receta.

Për këtë arsye, shumë njerëz nuk janë të sigurt nëse hudhra e papërpunuar është e sigurt për t'u konsumuar.

Ky artikull hedh një vështrim më të afërt nëse mund të hani hudhër të papërpunuar, së bashku me përfitimet dhe dobësitë e mundshme të bërjes së kësaj.

Në këtë artikull

Mund të hani hudhër të papërpunuar?

Në shumicën e recetave, hudhra zakonisht gatuhet ose përdoret në formë pluhuri.

Gatimi i hudhrës ndryshon shijen dhe strukturën e saj, duke e bërë atë më të butë, më të butë dhe më kremoze dhe duke i dhënë asaj një shije dhe aromë më delikate.

Megjithatë, mund të shijohet edhe i papërpunuar dhe jo i gatuar.

Edhe pse hudhra e papërpunuar tenton të ketë një aromë më të fortë dhe më të mprehtë, ajo mund të konsumohet në mënyrë të sigurt dhe është një shtesë e shkëlqyer për shumë pjata.

Hudhra e papërpunuar shpesh shtohet në salcat, salcat dhe salcat si aioli ose pesto.

Për më tepër, hudhra e papërpunuar madje mund të mbajë përbërës më të dobishëm se hudhra e gatuar dhe të përmirësojë disa aspekte të shëndetit tuaj.

Përmbledhje: Megjithëse hudhra e papërpunuar ka një aromë më të fortë dhe më të mprehtë se hudhra e gatuar, ajo është e sigurt për t'u konsumuar dhe mund të shtohet në receta të ndryshme.

Përfitimet shëndetësore të hudhrës së papërpunuar

Hudhra është një burim i shkëlqyeshëm i alicinës, një përbërës që përmban squfur i lidhur me shumë përfitime shëndetësore.

Alicina, e cila është përgjegjëse për shijen dhe aromën e veçantë të hudhrës, prodhohet kur hudhra e freskët shtypet ose copëtohet.

Është interesante se disa kërkime sugjerojnë se alicina mund të ndihmojë në përmirësimin e funksionit të sistemit tuaj imunitar dhe mund të ofrojë një mbrojtje kundër kushteve si sëmundjet e zemrës dhe kanceri.

Megjithatë, studimet tregojnë se pjekja, zierja, ngrohja ose turshia e hudhrës mund të zvogëlojë ndjeshëm përmbajtjen e saj të alicinës.

6 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të hudhrës së zezë
Sugjeruar për ju: 6 përfitime mbresëlënëse shëndetësore të hudhrës së zezë

Prandaj, ndërsa konsumimi i hudhrës së gatuar mund të jetë i dobishëm, zgjedhja e hudhrës së papërpunuar mund të ndihmojë në maksimizimin e vlerës së saj ushqyese.

Këtu janë disa nga përfitimet e mundshme shëndetësore të hudhrës së papërpunuar:

Përmbledhje: Hudhra e papërpunuar ruan sasi më të larta të alicinës, një përbërës i dobishëm që përmban squfur. Hudhra është treguar se përmirëson imunitetin, stabilizon nivelet e sheqerit në gjak dhe mbështet shëndetin e zemrës dhe trurit.

Dobësitë e mundshme të ngrënies së hudhrës së papërpunuar

Megjithëse hudhra e papërpunuar mund të shoqërohet me disa përfitime shëndetësore, ka disa të meta të mundshme për t'u marrë parasysh.

Sugjeruar për ju: Top 13 perimet me rrënjë më të shëndetshme që duhet të shtoni në dietën tuaj

Së pari, hudhra e papërpunuar ka një shije dhe erë shumë më të fortë se hudhra e gatuar, të cilën disa njerëzve mund t'u duket e papëlqyeshme.

Përveç kësaj, ata me refluks gastroezofageal (GERD) shpesh këshillohen të kufizojnë konsumin e hudhrës për të parandaluar urthin.

Disa përbërës të gjetur në hudhrën e papërpunuar mund të irritojnë traktin tretës, gjë që mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në gjoks ose stomak.

Hudhra gjithashtu mund të rrisë rrezikun e gjakderdhjes duke parandaluar formimin e mpiksjes së gjakut.

Ndërsa shijimi i hudhrës së papërpunuar në moderim nuk ka gjasa të shkaktojë ndonjë problem për shumicën e të rriturve të shëndetshëm, njerëzit që marrin hollues gjaku duhet të konsultohen me mjekun e tyre përpara se të konsumojnë sasi të mëdha hudhre ose të përdorin suplemente hudhre.

Përmbledhje: Hudhra mund të shkaktojë urth dhe të irritojë traktin tretës. Mund të rrisë gjithashtu rrezikun e gjakderdhjes, veçanërisht nëse konsumohet në sasi të mëdha ose përdoret në formë suplementi.

Sa hudhër të papërpunuar duhet të hani?

Nuk ka asnjë dozë zyrtare të rekomanduar për hudhrën. Megjithatë, shumica e studimeve kanë zbuluar se rreth 1-2 karafil në ditë mund të jenë të dobishme.

Në formë suplementi, doza deri në 3600 mg të ekstraktit të vjetëruar të hudhrës janë treguar gjithashtu të jenë efektive.

Sigurohuni që të flisni me mjekun tuaj përpara se të përdorni suplementet e hudhrës, veçanërisht nëse keni ndonjë gjendje shëndetësore ose jeni duke marrë medikamente.

Merrni parasysh reduktimin e marrjes ose ndërprerjen e konsumit nëse vëreni ndonjë efekt anësor negativ pasi keni ngrënë hudhër të papërpunuar.

Kalimi te hudhra e gatuar në vend që të hahet e papërpunuar mund të ndihmojë gjithashtu në lehtësimin e efekteve anësore të tretjes si urthi ose refluksi acid.

Sugjeruar për ju: 11 përfitime të dëshmuara shëndetësore të hudhrës

Përmbledhje: Ngrënia e 1-2 thelpinjve hudhër të papërpunuar në ditë mund të jetë e dobishme. Në formë suplementi, doza deri në 3600 mg ekstrakt hudhre të vjetëruar në ditë janë efektive.

Përmbledhje

Megjithëse hudhra e papërpunuar ka një aromë më të fortë dhe erë më të mprehtë se hudhra e gatuar, është e sigurt për t'u konsumuar.

Hudhra e papërpunuar gjithashtu ruan më shumë alicinë, e cila është përbërësi që përmban squfur përgjegjës për shumë nga efektet e dobishme shëndetësore të hudhrës.

Për rezultate më të mira, synoni për rreth 1-2 karafil në ditë dhe zvogëloni marrjen tuaj nëse keni ndonjë efekt anësor, si urth, refluks acidi ose rritje të gjakderdhjes.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter / X Email
Ndani

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “A mund të hani hudhër të papërpunuar? Përfitimet dhe dobësitë”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt