🫖 3 hapa të thjeshtë për të humbur peshë sa më shpejt që të jetë e mundur. Lexoni tani
Sugjeruar për ju: Mund të hani lëkurat e patates së ëmbël?
Lexoni tani →

Çaj banane

Çfarë është, ushqimi, përfitimet dhe receta

Bananet janë tepër të njohura dhe shumë receta i paraqesin ato si përbërësin e tyre kryesor. Ky artikull shqyrton çajin e bananes, duke përfshirë ushqimin e tij, përfitimet shëndetësore dhe mënyrën e përgatitjes së tij.

Bazuar në dëshmi
Ky artikull bazohet në dëshmi shkencore, të shkruara nga ekspertë dhe të verifikuar nga ekspertët.
Ne shikojmë në të dy anët e argumentit dhe përpiqemi të jemi objektiv, të paanshëm dhe të ndershëm.
Çaji i bananes: Ushqyerja, përfitimet dhe receta
Përditësuar së fundi më Korrik 5, 2023, dhe rishikimi i fundit nga një ekspert më Prill 7, 2023.

Bananet janë një nga frutat më të njohura në botë. Ato janë shumë ushqyese, kanë një shije të mrekullueshme të ëmbël dhe janë përbërës në shumë receta.

Bananet përdoren edhe për të bërë çaj relaksues.

Ky artikull shqyrton çajin e bananes, duke përfshirë ushqimin e tij, përfitimet shëndetësore dhe mënyrën e përgatitjes së tij.

Çfarë është çaji i bananes?

Çaji i bananes bëhet duke zier një banane të tërë në ujë të nxehtë, duke e hequr atë dhe duke pirë lëngun e mbetur.

Në varësi të preferencave tuaja, mund të bëhet me ose pa lëvozhgë. Nëse është bërë me lëvozhgë, zakonisht quhet çaj nga lëvozhga e bananes.

Për shkak se çaji i lëvozhgës së bananes zgjat më shumë për shkak të përmbajtjes së lartë të fibrave, shumë njerëz e injorojnë lëvozhgën.

Shumica e njerëzve e pinë këtë çaj të mbushur me banane me pak kanellë ose mjaltë për të përmirësuar shijen e tij. Së fundi, më së shumti shijohet natën për të ndihmuar gjumin.

Përmbledhje: Çaji i bananes është një pije e mbushur me banane e bërë me banane të plota, ujë të nxehtë dhe nganjëherë kanellë ose mjaltë. Mund ta bëni me ose pa lëvozhgë, megjithëse do të duhet më shumë kohë për t'u përgatitur nëse e lini.

Ushqimi i çajit të bananes

Informacioni i detajuar mbi ushqimin për çajin e bananes nuk është i disponueshëm.

Megjithatë, duke qenë se përdor banane të plota dhe ujë, ka të ngjarë që përmban disa lëndë ushqyese të tretshme në ujë që gjenden në banane, si vitamina B6, kaliumi, magnezi, mangani dhe bakri.

Meqenëse shumica e njerëzve e hedhin bananen pas zierjes, çaji i bananes nuk është një burim i konsiderueshëm i kalorive.

Megjithëse zierja e bananeve çliron disa lëndë ushqyese si vitamina B6 dhe kalium, nuk do të përfitoni aq shumë nga ngrënia e të gjithë frutave. Kohët e gjata të zierjes mund të rrisin përqendrimin e lëndëve ushqyese në çaj.

Megjithatë, çaji i bananes mund të jetë një burim i shkëlqyer i kaliumit dhe magnezit, minerale të rëndësishme për shëndetin e zemrës dhe cilësinë e gjumit.

Për më tepër, ai përmban disa vitaminë B6, e cila ndihmon në mbështetjen e një sistemi të shëndetshëm imunitar dhe zhvillimin e qelizave të kuqe të gjakut.

Mund të hani lëkurat e patates së ëmbël?
Sugjeruar për ju: Mund të hani lëkurat e patates së ëmbël?

Përmbledhje: Çaji i bananes mund të jetë një burim i mirë i vitaminës B6, kaliumit, magnezit, manganit dhe bakrit. Megjithatë, çdo grumbull mund të përmbajë sasi të ndryshme të lëndëve ushqyese për shkak të dallimeve në metodën e përgatitjes dhe kohën e zierjes.

Përfitimet shëndetësore të çajit me banane

Pirja e çajit të bananes mund të ofrojë përfitime të ndryshme shëndetësore.

Çaji i bananes mund të përmbajë antioksidantë

Bananet janë natyrisht të larta në antioksidantë të tretshëm në ujë, duke përfshirë dopaminën dhe gallokatekinën, të cilat mund të ndihmojnë në luftimin e radikalëve të lirë dhe parandalimin e kushteve kronike si sëmundjet e zemrës.

Megjithatë, lëvozhga ka nivele shumë më të larta antioksidante sesa mishi. Prandaj, shtimi i lëvozhgës në çaj gjatë zierjes mund të rrisë marrjen e këtyre molekulave.

Megjithëse bananet janë natyrisht të larta në vitaminë C, çaji i bananes nuk është një burim i mirë i këtij antioksidanti, pasi është i ndjeshëm ndaj nxehtësisë dhe ka të ngjarë të shkatërrohet gjatë zierjes.

Çaji i bananes mund të parandalojë fryrjen

Çaji i bananes është i pasur me kalium, një mineral dhe elektrolit i rëndësishëm për rregullimin e ekuilibrit të lëngjeve, presionin e gjakut të shëndetshëm dhe kontraktimet e muskujve.

Kaliumi punon ngushtë me natriumin, një tjetër mineral dhe elektrolit, për të rregulluar ekuilibrin e lëngjeve në qelizat tuaja. Megjithatë, kur ato përmbajnë më shumë natrium se kalium, mund të përjetoni mbajtje uji dhe fryrje.

Sugjeruar për ju: A është salca e mollës e shëndetshme? Të ushqyerit, përfitimet dhe udhëzimet

Përmbajtja e kaliumit dhe ujit në çajin e bananes mund të ndihmojë në balancimin e fryrjes për shkak të një diete me shumë kripë, duke sinjalizuar veshkat tuaja që të nxjerrin më shumë natrium në urinë.

Çaji i bananes mund të nxisë gjumin

Çaji i bananes është bërë një mjet i njohur për gjumë.

Ai përmban tre lëndë ushqyese kryesore që shumë njerëz pretendojnë se ndihmojnë në përmirësimin e gjumit - kalium, magnez dhe triptofan.

Bananet janë një burim i mirë i magnezit dhe kaliumit, dy minerale të lidhura me cilësi dhe gjatësi më të mirë të gjumit për shkak të vetive të tyre relaksuese të muskujve.

Ato gjithashtu ofrojnë disa triptofan, një aminoacid i rëndësishëm për prodhimin e hormoneve që nxitin gjumin, serotonin dhe melatonin.

Megjithatë, asnjë studim nuk ka ekzaminuar efektivitetin e çajit të bananes si një ndihmë për gjumin.

Për më tepër, nuk dihet se në çfarë mase këto lëndë ushqyese rrjedhin në çaj gjatë pirjes, duke e bërë të vështirë të dihet nëse pirja e tij do të kishte të njëjtat efekte të mundshme nxitëse të gjumit si ngrënia e një bananeje.

Çaji i bananes ka pak sheqer

Çaji i bananes mund të jetë një zëvendësues i mirë për pijet me sheqer.

Vetëm një sasi e vogël e sheqerit në banane lëshohet në ujë gjatë pirjes, duke vepruar si një ëmbëlsues natyral për çajin tuaj.

Shumica e njerëzve konsumojnë shumë sheqer nga pijet, gjë që rrit rrezikun e obezitetit, sëmundjeve të zemrës dhe diabetit të tipit 2.

Prandaj, zgjedhja e pijeve pa sheqerna të shtuara, si çaji i bananes, mund të ulë lehtësisht marrjen e sheqerit.

Çaji i bananes mund të mbështesë shëndetin e zemrës

Lëndët ushqyese në çajin e bananes mund të mbështesin shëndetin e zemrës.

Çaji i bananes përmban kalium dhe magnez, të cilat janë treguar se ndihmojnë në uljen e presionit të gjakut dhe zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru.

Sugjeruar për ju: 11 përfitime shëndetësore të bananes të bazuara në dëshmi

Një studim i 90,137 grave zbuloi se një dietë e pasur me kalium lidhet me një ulje prej 27% të rrezikut për goditje në tru.

Për më tepër, një dietë e pasur me katekina, një antioksidant në çajin e bananes, mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Megjithatë, asnjë studim nuk ka shqyrtuar drejtpërdrejt antioksidantët në çajin e bananes ose efektet e tyre në rrezikun e sëmundjeve të zemrës.

Përmbledhje: Çaji i bananes është i pasur me lëndë ushqyese dhe antioksidantë që mund të ulin rrezikun e sëmundjeve të zemrës dhe të parandalojnë fryrjen. Gjithashtu, është natyrisht i ulët në sheqer dhe një zëvendësues i shkëlqyeshëm për pijet me sheqer.

Si të bëni çaj bananeje

Çaji i bananes përgatitet lehtë dhe mund të bëhet me ose pa lëvozhgë.

Çaj bananeje pa lëvozhgë

 1. Mbushni një tenxhere me 2-3 gota (500-750 ml) ujë dhe vendoseni të ziejë.
 2. Qëroni një banane dhe priteni në feta nga të dy skajet.
 3. Shtoni bananen në ujin e vluar.
 4. Ulni zjarrin dhe lëreni të ziejë për 5-10 minuta.
 5. Shtoni kanellë ose mjaltë (sipas dëshirës).
 6. Hiqni bananen dhe ndani lëngun e mbetur në 2-3 gota.

Çaj nga lëvozhga e bananes

 1. Mbushni një tenxhere me 2-3 gota (500-750 ml) ujë dhe vendoseni të ziejë.
 2. Shpëlajeni butësisht një banane të plotë nën ujë të rrjedhshëm për të hequr papastërtitë dhe mbeturinat.
 3. Duke e lënë lëvozhgën, priteni të dy skajet.
 4. Shtoni bananen në ujin e vluar.
 5. Ulni zjarrin dhe lëreni të ziejë për 15-20 minuta.
 6. Shtoni kanellë ose mjaltë (sipas dëshirës).
 7. Hiqni bananen dhe ndani lëngun e mbetur në 2-3 gota.

Nëse e shijoni vetë çajin, ruajeni mbetjet në frigorifer dhe pijeni brenda 1-2 ditësh, të ftohtë ose të ringrohur.

Për të shmangur mbeturinat, përdorni bananen e mbetur në receta të tjera, të tilla si smoothie, tërshërë ose bukë bananeje.

Përmbledhje: Për të bërë çaj bananeje, ziejini një banane të tërë të qëruar në ujë të nxehtë për 5-10 minuta. Nëse preferoni ta lini lëkurën, ziejini për 15-20 minuta. Shtoni kanellë ose mjaltë për aromë shtesë.

Përmbledhje

Çaji i bananes është bërë nga banane, ujë të nxehtë dhe nganjëherë kanellë ose mjaltë.

Ofron antioksidantë, kalium dhe magnez, të cilët mund të mbështesin shëndetin e zemrës, të ndihmojnë gjumin dhe të parandalojnë fryrjen.

Nëse doni të ndryshoni gjërat dhe të provoni një çaj të ri, çaji i bananes është i shijshëm dhe i lehtë për t'u bërë.

Ndani këtë artikull: Facebook Pinterest WhatsApp Twitter
Ndani këtë artikull:

Më shumë artikuj që mund t'ju pëlqejnë

Njerëzit që janë duke lexuar “Çaji i bananes: Ushqyerja, përfitimet dhe receta”, gjithashtu i duan këto artikuj:

Temat

Shfletoni të gjithë artikujt